Influence of global ENGOs over the concept of climate change
Küresel iklim değişikliğine global ENGOların etkileri
  1. Tez No: 663558
  2. Yazar: ULAŞCAN ŞEYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERZUKA SELİN TÜRKEŞ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İklim değişikliği zararlı etkilerini önleyebilmek için bir an önce müdahale edilmesi gereken kritik bir konu. Ulusarası arenada, toplantılar ve görüşmeler iklim değişikliği problemine devletler tarafından ortak bir çözüm bulabilmek için uzun yıllardır aralıksız olarak devam etmekte. Bu anlamda, global çevresel örgütler sahip oldukları tanınırlıktan dolayı bu görüşmeler üzerinde sahip oldukları etkiler bakımından incelenmeye ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışma, global çevre örgütlerinin uluslarası iklim değişikliğine müdahale için yapılan çevre görüşmelerinde sahip oldukları etki seviyesini, ve bu görüşme süreçlerinde yarattıkları farkı incelemektedir. Dünyaca tanınmış ve yaygınlaşmış en bilinen iki global çevre örgütü Greenpeace ve WWF sahip oldukları yapı ve strateji bakımından incelenmiş ve iklim değişikliği görüşmelerinin kritik iki final dökümanı olan Kyoto Protokolü ve Paris Antlaşmasının bu bağlamda çevresel örgütler tarafından ne derece etkilendiği incelenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma ortaya koymuştur ki global çevresel örgütler farkındalık yaratma ve uluslararası çevre antlaşmalarının görüşme süreçlerine müdahil olmada son karar verici olmasada kendilerini farkettirecek bir etki seviyesine ulaşmıştır. Ancak, konu kabul edilen maddelerin uygulanmasına ve devletlerin bu antlaşmalara sadık kalmasına geldiği zaman, devletlerin karar mekanizmalarına karışamama ve uluslarası antlaşmaların bağlayıcılığını ortaya koyamama gibi sorunlar bu organizasyonların etkisiz kalmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Climate change is an issue that needs immediate attention to prevent its harmful effects. In the international arena, negotiations and meetings are going on endlessly to create collaboration between states to take the necessary precautions needed for solving the climate change problem. In this sense, environmental non-governmental organizations (ENGOs) play a role that needs to be assessed since their position as organizations that focuses on environmental issues is widely recognized. This study explains the ENGO influence in international environmental negotiations and their relationship with the policy-makers in these negotiations, and whether there is a significant difference, they make in the process. Analysis of two of the most notable ENGOs, Greenpeace and WWF, in terms of their structure and strategies with the analysis of the final documents of critical international negotiations such as the Kyoto Protocol and the Paris Agreement, the ENGOs' role and influence in the international environmental negotiations are explained. In conclusion, this thesis found out that ENGOs have a noticeable influence in creating awareness for climate change within the masses and taking part in some level in international negotiations with the help of their strategies. However, when it comes to implementing the necessary precautions, their influence somewhat weakens because of the hardships they face impacting states' internal policy-making mechanisms.