Otozomal dominant polikistik böbrek hastalarında lösinden zengin alfa-2 glikoprotein'in VEGF-A ile ilişkisinin incelenmesi ve patogenezdeki rolünün araştırılması
The relationship of leucine-rich-alpha-2-glycoprotein 1 with VEGF-A in autosomal dominant polycystic kidney patients and its role in the pathogenesis of disease
- Tez No: 663577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı dünyada en sık görülen kalıtsal böbrek hastalıklarından biridir. Bu çalışmada amacımız pro-anjiogenik bir protein olan lösinden zengin alfa-2 glikoprotein-1'in (LRG-1) hastalık patogenezindeki rolünü araştırmak ve VEGF-A ile ilişkisini incelemektir. Yöntem: Çalışmaya 25 kontrol, GFR değerlerine göre 40 ileri evre ODPBH (evre 1-2) ve 27 erken evre ODPBH (evre 3-4) hastası çalışmaya dâhil edildi. Tüm bireylerden sabah açlık kanları ve sabah ilk idrarlarından spot idrar örnekleri alındı. Toplanan kanlar 1500 x g'de 10 dakika santrifüj edildi. Rutin biyokimyasal parametreler, idrar mikroalbümin ve kreatinin düzeyleri spektrofotometrik yöntemle otoanalizörde ölçüldü. Serum VEGF-A, HIF-1α ile serum ve idrar LRG-1 protein düzeyleri ise ELISA yöntemi ile çalışıldı. Tam kanlar EDTA'lı tüplere alındı ve aynı gün tam kan sayım cihazında çalışıldı. Hastalarda manyetik rezonans görüntüleme yöntemi ile toplam böbrek hacmi ölçüldü. Bulgular: Toplam böbrek hacmi ileri evre grupta anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0.008). Serum LRG-1, VEGF-A ve HIF-1α düzeyleri ileri ve erken evre hasta gruplarda, idrar LRG-1/kreatinin oranı ise sadece ileri evre hasta grupta kontrole göre anlamlı olarak yüksekti.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Autosomal dominant polycystic kidney disease is one of the most common inherited kidney diseases in the world. Our aim in this study is to investigate the role of leucine-rich alpha-2 glycoprotein-1 (LRG-1), a pro-angiogenic protein, in the pathogenesis of the disease and to examine its relationship with VEGF-A. Methods: 25 controls, 40 advanced ADPKD (stage 1-2) and 27 early stage ADPKD (stage 3-4) patients were included in the study according to GFR values. Morning fasting blood and first morning urine was collected from all individuals. Collected blood was centrifuged at 1500 x g for 10 minutes. Routine biochemical parameters, urine microalbumin and creatinine levels were measured in an autoanalyzer by spectrophotometric method. Serum VEGF-A, HIF-1α, serum and urine LRG-1 protein levels were measured by ELISA method. Whole blood was taken into EDTA tubes and studied in a complete blood counter. Total renal volume was measured by magnetic resonance imaging. Results: Total renal volume was significantly higher in the advanced stage group (p = 0.008). Serum LRG-1, VEGF-A and HIF-1α levels were significantly higher in advanced and early stage patient groups, whereas urinary LRG-1/creatinine ratio was significantly higher only in advanced stage patient group compared to control.