Laparoskopik kolesistektomi cerrahisinde hipotermiyi önlemeye yönelik hastalara uygulanan farklı ısıtma yöntemlerinin ağrı konfor ve bazı fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of different warming methods applied to patients to prevent hypothermia on pain, comfort and some physiological parameters in laparoscopic cholecystectomy surgery
  1. Tez No: 663578
  2. Yazar: AYBİKE BAHÇELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHA KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Laparaskopik kolesistektomi ameliyatı olan hastalarda hipotermiyi önlemek için uygulanan pasif, aktif ve periferik ısıtma yöntemlerinin ağrı, konfor ve bazı fizyolojik parametreler üzerine etkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Araştırmanın verileri, Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde Ekim 2019-Kasım 2020 tarihleri arasında laparoskopik kolesistektomi cerrahisi geçiren hastalardan toplandı. Araştırmaya alınma kriterlerini karşılayan bir kontrol (pasif) iki deney (aktif ve periferik) üç paralel gruplu 123 hastadan oluşan çalışmada tabakalı randomizasyon yöntemi kullanıldı. Ameliyattan bir saat önce periferik ısıtma grubu, ameliyattan sonra derlenme ünitesinde üç ısıtma grubu da belirlenen yöntemlerle ısıtıldı. Pasif ısıtmada hastane prosedürü, aktif ısıtmada sıcak hava üflemeli cihaz/örtü ve periferik ısıtmada araştırmacı A.B. tarafından geliştirilen karbon fiber eldiven ve çoraplar kullanıldı. Hastaların hastaneye kabulüyle başlayan süreçte bilgilendirme yapıldı ve onamlar alındı. Tanıtıcı/tedaviye yönelik özellikler, A-GKÖ, TK-GKÖ, TDÖ ve fizyolojik parametreler değerlendirildi. Veri toplama süreci ameliyat sonrası 24. saatte son buldu.
Özet (Çeviri)
Aim: This thesis aimed to determine the effect of passive, active and peripheral warming methods applied to prevent hypothermia on pain, comfort and some physiological parameters in patients who had laparoscopic cholecystectomy. Materials And Methods: The data were collected from the patients who had laparoscopic cholecystectomy surgery at Bozok University Research and Application Hospital between October 2019 and November 2020. The stratified randomization method was used as the sampling method, and 123 patients who met the inclusion criteria were divided into three parallel groups as one control (passive) and two experimental (active and peripheral) groups. The peripheral warming group was warmed up one hour before the operation, and the three warming groups were warmed up using the specified methods in the recovery unit after the operation. Hospital procedures were followed in passive warming, while hot air blowing device or blanket was used in active warming. Carbon fiber gloves and socks developed by the researcher were used during peripheral warming. After the patients were admitted to the hospital, they were informed about the study and their consent was obtained. Introductory / therapeutic characteristics, P-VAS, TC-VAS, SAS and physiological parameters were evaluated. The data collection process ended at the 24th hour after surgery.