Şizofrenik bozukluğu olan bireylere uygulanan fiziksel aktivite programının yaşam kalitesi ve iyileşme sürecine etkisi
The effect of the physical activity program applied to individuals with schizophrenia disorder on the quality of life and the recovery process
  1. Tez No: 663580
  2. Yazar: SERENAY METİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA DÜLGERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş: Şizofrenik bozukluğu olan bireylere yönelik sunulan psikososyal hizmetler arasında önemli bir yer tutan fiziksel aktivite programlarının psikiyatri hemşireleri tarafından oluşturulması, sistematik olarak uygulanması çok önemlidir. Bu programların hastalara sağlıklı yaşam davranışı kazandırma ve sürdürmede önemli bir hemşirelik girişimi olduğu düşünülmektedir. Amaç: Bu araştırmanın amacı şizofrenik bozukluğu olan bireylere yönelik olarak uygulanan fiziksel aktivite programının yaşam kalitesi ve iyileşme süreci üzerine etkisini incelemektir. Yöntem: Ön test ve son test kontrol gruplu yarı deneysel tasarımda planlanan araştırma, Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastane'sine bağlı Çukurova ve Sarıçam Toplum Ruh Sağlığı Merkezler'inde 18 Şubat 2020-20 Mart 2020 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Çukurova Toplum Ruh Sağlığı Merkez'i (482) ve Sarıçam Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (191)'ne kayıtlı toplam 673 şizofreni tanılı birey, örneklemini ise G power analizi sonucu belirlenen girişim (29) ve kontrol (29) grubu olmak üzere araştırmaya katılmayı kabul eden 58 şizofreni tanılı birey oluşturmuştur. Veriler kişisel bilgi formu, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQL-BREF-TR) ve İyileşme Değerlendirme Ölçeği (İDÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verileri SPSS 25.0 paket programında analiz edilmiştir. Verilerin analizinde sayı ve yüzde dağılımları, ortalama ve standart sapma, Independent Samples T-test, Paired Samples T test dağılımın normal olmadığı durumlarda Mann Whitney U testi ve Wilcoxon Signed Ranks Test Uygulanmıştır. Bulgular: Girişim grubu hastaların % 34,5'i kadındır, % 10,3'ü evlidir, %44,8'i ilkokul mezunudur, %62,1'nin gelir gidere denktir, % 55,2'si de ailesi ile beraber yaşamaktadır. Girişim grubunun yaş ortalaması ise 42,41±11,14 olup, %44,8'i düzenli fiziksel aktivite yapmaktadır. Daha önce fiziksel aktivite programına katılanların oranı ise % 44,8'dir. Kontrol grubu hastaların % 55,2'si kadındır, %20,7'si evlidir, %44,8'i ilkokul mezunu, %27,6'sı gelir-gidere denktir, % 44,8'i ailesi ile beraber yaşamaktadır. Kontrol grubu hastaların yaş ortalaması 41,51±11,53 olup, % 44,8'i düzenli fiziksel aktivite yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Physical activity has an important place among the psychosocial services provided for individuals with schizophrenic disorders. It is very important that these programs are created by psychiatric nurses and implemented systematically. These programs are thought to be an important nursing initiative in providing and maintaining healthy living behaviors. Objective: The aim of the study, which was planned in a semi-experimental design with pretest-posttest control group, is to examine the effect of physical activity program applied to individuals with schizophrenic disorder on quality of life and recovery process. Methods: The study was conducted between 18 February and 20 March 2020 at Çukurova and Sarıçam Community Mental Health Centers affiliated to Adana Dr.Ekrem Tok Mental Health and Diseases Hospital. The population of the study was 673 individuals with a diagnosis of schizophrenia registered in Çukurova Community Mental Health Center (482) and Sarıçam Community Mental Health Center (191), and the sample was determined as a result of G power analysis, 29 of which were intervention and 29 control group participated in the study. It formed 58 individuals diagnosed with Schizophrenia. Data were collected using introductory information form, Quality of Life Short Form (WHOQL-BREF-TR), Recovery Assessment Scale (RAS). Research data were analyzed in SPSS 25.0 package program. In the analysis of the data, number and percentage distributions, mean and standard deviation, Independent Samples T-test, Paired Samples T test, Mann Whitney U test and Wilcoxon Signed Ranks Test were applied when the distribution was not normal. Results: The patients of the intervention group were women 38.5%, 33.3% married, 44.8% primary school graduated, 62.1% are equal to income and outgoings, 55.2% lived with their families. The average age of the intervention group is 42.41 ± 11.14 and 44.8% of them do regular physical activity. The rate of those who participated in a physical activity program before is 44.8%. The patients of the control group, 61.5% were women, 66.7% married, 44.8% primary school graduated, 27.6% equivalent to income and outgoings, and 44.8% lived with their families. The average age of the control group patients is 41.51 ± 11.53 and 44.8% of them do regular physical activity.