Laboratuvar koşullarında bazı entomopatojen fungusların Planococcus ficus (Signoret) (Hemiptera: Pseudococcidae)'a etkileri
Effects of some entomopathogenic fungi on Planococcus ficus Ssignoret) (Hemiptera: Pseudococcidae) in laboratory conditions
  1. Tez No: 663595
  2. Yazar: İSMAİL KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bağ unlubitii Planococcus ficus (Signoret) (Hemiptera: Pseudococcidae) asma bitkilerinin önemli bir zararlısıdır. Son yıllarda Manisa ilindeki bağlarda popülasyonunun arttığı görülmüştür. Bu nedenle çalışmada biopestisitler Verticillium lecanii (Zimm.) Viegas, Beauveria bassiana (Balsamo) Vuillemin ve Paecilomyces fumosoroseus (Wise) Brown & Smith, azadirachtin ve sistemik spirotetramatın P. ficus'un ikinci dönem nimf ve ergin dişilerine etkileri incelenmiştir. Manisa'nın Alaşehir İlçesi'ndeki bağlardan toplanan P. ficus nimf ve ergin dişileri laboratuvara getirilmiş ve patates sürgünleri ile kabak meyvelerinde üzerinde üretilmiştir. İnsektisitlerin etiketlerinde önerilen dozları ile iki alt dozları püskürtme yöntemiyle laboratuvar koşullarında uygulanmıştır. Ölümler uygulamadan 1, 3, 7 ve 10 gün sonra kaydedilmiştir. Sonuçlara göre B. bassiana diğer iki fungusdan daha etkili bulundu. Onun onuncu günde P. ficus'a kümülatif etkisi nimflerde %76,94 ve erginlere %60,28 oldu. En yüksek etki spirotetramatda görülmüş, onu sırasıyla azadirachtin, B. bassiana, P. fumosoroseus ve V. lecanii izlemiştir. Entomopatojen fungusların etkisi ikinci dönem nimflere erginlerden daha yüksek olmuştur. Ergin ve nimflerde en yüksek ölüm oranı en yüksek dozlarda saptanmıştır. Spirotetramat onuncu günde, ikinci dönem nimflerde %100, erginlerde %90,38 ölüme neden oldu. Azadirachtin nimflere %72,22, erginlere %80,76 etkiliydi. P. fumosoroseus ve V. lecanii ile inoküle edilmiş unlubit nimf ve erginlerinde ölüm oranları sırasıyla, %73,05 ve %36,85, %58,61 ve %38,19 olmuştur. İlk ölümler azadirachtin ve üç fungal etmende yedinci günde, spirotetramatta birinci günde ortaya çıkmıştır. Fungal insektisitlerin tümünde nimf ve erginlere günlük en yüksek etki yedinci günde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Vine mealybug, Planococcus ficus (Signoret) (Hemiptera: Pseudococcidae) is an important pest on grape plants. It was observed that the population of P. ficus increased in the vineyards in the province of Manisa in recent years. Therefore, in this study, the effects of biopesticides Verticillium lecanii (Zimm.) Viegas, Beauveria bassiana (Balsamo) Vuillemin and Paecilomyces fumosoroseus (Wise) Brown & Smith, azadirachtin and systemic spirotetramate on P. ficus second instar nymphs and adult females were investigated. P. ficus nymphs and adult females were collected from the vineyards in Alaşehir District of Manisa. They were brought to the laboratory and were reared on potato shoots and pumpkin fruits. The dosages recommended on insecticide labels and their two sub-dosages were applied under laboratory conditions by spraying method. Mortality was recorded after 1, 3, 7 and 10 days post-treatments. According to the results, B. Bassiana was found more effective than other two fungi. Its cumulative effect was 76,94 % on nymphs and 60,28% on adults on the tenth day. The highest effect was seen in spirotetramat. It was followed by azadirachtin, B. bassiana, P. fumosoroseus and V. lecanii, respectively. The effect of entomopathogenic fungi was higher on second instar nymphs than adults. The highest mortality for adult and nymphs was detected in the highest dosages. On the tenth day, spirotetramat caused %100 mortality on second instar nymphs and 90,38 % on adults. Azadirachtin was effective 72,22% on nymphs and 80,76% on adults. The mortality rates of nymph and adult mealybugs, inoculated with P. fumosoreus and V. lecanii were 73,05% and 36,85%, 58,61% and 38,19% respectively. The first deaths appeared at the seventh day for azadirachtin and three fungal agents and the first day for spirotetramat. In all fungal insecticides, the highest daily effect on nymphs and adults was detected on the seventh day.