Universal bonding sistemlerin süt ve sürekli diş dentinine bağlanma dayanımlarına tükürük kontaminasyonunun etkisi
The effect of saliva contamination on the bond strength of universal bonding systems to the deciduous and permanent dentin
- Tez No: 663602
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE AREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tükürük kontaminasyonu, restorasyon başarısını azaltan faktörlerden biridir. Bu araştırmada iki farklı universal dental adezivin süt dişi ve sürekli dişin dentinine olan bağlantısının başarısına tükürük kontaminasyonun etkileri, in vitro testler ile değerlendirilmiştir. Bu amaçla mikrotensil bağlanma dayanımı testi ve SEM analizi yapılmıştır. Mikrotensil bağlanma dayanımı testi için 84 adet üçüncü büyük azı ve 84 adet düşme zamanı gelmiş süt azı dişi toplanmış, SEM analizi için ise ayrıca birer örnek oluşturulmuştur. Mikrotensil bağlanma dayanımı testleri için her alt grupta 6 diş bulunmaktadır. Adeziv olarak Prime & Bond Universal Bond ve Clearfil Universal Bond Quick üretici firmanın talimatlarına uygun şekilde uygulanmıştır. Birinci gruplar kontaminasyon içermezken, ikinci ve üçüncü gruplar adeziv uygulamasından önce, dördüncü, beşinci ve altıncı gruplar adezivden sonra ve yedinci gruplar adeziv polimerizasyonundan sonra tükürükle kontamine edilmiştir. Isomet cihazı ile dişler 1mm2'lik dentin çubukları haline getirilmiş ve tüm örneklerin bağlanma dayanımları Mikro Tensile Tester (BISCO) cihazı ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Saliva contamination is one of the factors that reduces restoration success In this study, the effects of saliva contamination on the success of the adhesive bonding to the dentin of the primary tooth and permanent tooth were evaluated with two different universal dental adhesives by in vitro tests. Microtensile bond strength test and SEM analysis were performed. 84 third human molars and 84 primary molars were collected for the microtensile bond strength test and extra samples was prepared for SEM analysis. There were 6 teeth in each subgroup for microtensile bond strength tests. Prime & Bond Universal Bond was applied to the first 7 groups and Clearfil Universal Bond Quick was applied to the other 7 groups in accordance with the manufacturer's instructions. While the first groups did not contain contamination, the second and third groups were contaminated with saliva before the adhesive application, the fourth, fifth and sixth groups after the adhesive and the seventh groups after the adhesive polymerization. The teeth were sectioned across 1mm2 dentine beams by the Isomet device and the bond strength of all samples was measured with the Micro Tensile Tester (BISCO).