Klorheksidin glukonatın farklı adeziv sistemlerin makaslama bağlanma dayanımına etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of chlorhexidine gluconate on the shear bond strength of various adhesive systems to dentin
  1. Tez No: 552861
  2. Yazar: GÖZDE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA UZER ÇELİK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Klorheksidin glukonatın farklı adeziv sistemlerin dentine makalasma bağlanma dayanımı üzerine etkisi Bu çalışmanın amacı %2' lik klorheksidin glukonatın (KHG) farklı adeziv sistemlerin dentine olan makaslama bağlanma dayanımı üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya 200 adet çekilmiş çürüksüz insan üçüncü molar dişi dahil edildi. Oklüzal mine yüzeyi elmas kesme diski ile su altında uzaklaştırılarak, kron orta üçlüsünün dentin yüzeyi açığa çıkarıldı. Örnekler test edilecek adeziv sisteme göre 5 gruba ayrıldı (Grup 1-5) (N=20); 1. asitle ve yıka adeziv (Single Bond 2, 3M)(SB), 2. iki aşamalı kendinden asitli adeziv (Clearfil SE Bond 2, Kuraray)(CSE) 3. tek aşamalı kendinden asitli adeziv (Clearfil S3 Bond Plus, Kuraray)(CS3) 4. üniversal adeziv (Clearfil Universal Bond Quick, Kuraray) asitle ve yıka teknik (CUQasitli), 5. üniversal adeziv kendinden asitli teknik (CUQasitsiz). Her grup dezenfektan uygulamasına göre 2 alt gruba ayrıldı (n=20); a. Kontrol, b. KHG. Dentin yüzeylerine 3 mm çapında ve 4 mm yüksekliğinde kompozit bloklar (Solitaire 2, Kulzer, A2) hazırlandı. Örnekler 37°C'de distile suda 24 saat bekletildi ve 5 °C ile 55 °C'de 500 kez ısısal döngü işlemi uygulandı. Örnekler makaslama testine tabi tutuldu, kırılma tipleri x2,5 büyütmede stereomikroskopta incelenerek belirlendi. Veriler, iki yönlü ANOVA, tek yönlü ANOVA, post hoc ve bağımsız t testleri ile analiz edildi. SB, CSE, CUQasitli ve CUQasitsiz adezivlerin KHG uygulanan ve uygulanmayan alt grupları arasında fark gözlenmedi. Buna karşın, CS3 adeziv sistemin KHG uygulanan alt grubunun bağlanma değeri kontrol grubunun bağlanma değerinden daha düşüktü. (p< 0,05) %2 KHG adezivin tipine bağlı olarak makaslama bağlanma dayanımını etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of chlorhexidine gluconate (CHX) on the shear bond strength of various adhesive systems to dentin. Two hundred non-carious extracted human third molars included to the study. Mid coronal dentin surface was exposed by removing occlusal enamel surface with water cooling diamiond saw. The specimens were divided into 5 groups according to adhesive system to be tested (Group 1-5) (N=20); 1. etch and rinse adhesive (Single Bond 2, 3M)(SB), 2. two-step self-etch adhesive (Clearfil SE Bond 2, Kuraray)(CSE) 3. one step self-etch adhesive (Clearfil S3 Bond Plus, Kuraray)(CS3) 4. universal adhesive (Clearfil Universal Bond Quick, Kuraray) etch and rinse mode (CUQer), 5. universal adhesive self-etch mode (CUQse). All groups were divided into 2 subgroups according to disinfectant pretreatment (n=20); a. Control, b. CHX. The composite blocs (Solitaire 2, Kulzer, A2) in 4mm length and 3mm diameter were prepared on the dentinal surfaces. The specimens were stored in distilled water at 37°C for 24 h and thermocycled at 5 °C and 55 °C for 500 cycle. The specimens were subjected to the shear test, the failure mode was determined by examining under stereomicroscopy at x2,5 magnification. Data were statistically analyzed with two-way ANOVA, one way ANOVA, post hoc and independent samples t tests. No significant differences were observed between the subgroups of the SB, CSE, CUQer and CUQse groups. On the other hand, the CHX subgroup of CS3 adhesive had lower bond strength value than the control subgroup of CS3. (p< 0,05). %2 CHX affected the shear bond strength depending on the adhesive system used.