Kocaeli Üniversitesi Hematoloji Bölümünde takip edilen kronik lenfositik lösemi hastalarının genel klinik değerlendirmesi
General characteristics and clinical evaluation of patients with chronic lymphocytic leukemia followed in Kocaeli University Medical Faculty Hematology science clinic
- Tez No: 663605
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HACİHANİFİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: KLL ogun B lenfositlerin periferik kan, kemik iliği ve lenfoid dokularda anormal birikimiyle karekterize, değişken klinik özeliklere sahip, daha çok ileri yaşlarda ortaya çıkmakla birlikte genç hastalarda da görülebilen lenfoproliferatif bir hastalıktır.Çalışmamızda 2005-2019 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı tarafından takip edilen 96 hastanın demografik verileri, mortalite ilişkisi, tedavi yanıtları ve toplam ve tedavisiz sağ kalım analizlerinin yapılması amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: KLL tanısıyla Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hematoloji Kliniğince takip edilen 96 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların klinik ve laboratuvar özellikleri ,akım sitometri analizleri (ZAP70, CD38) , sitogenetik analizleri, kemik iliği tutulum paterni, tedavi yanıt durumları, mortalite, tedavisiz sağkalım (TFS) ve total sağkalım (OS) analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmamızdaki hastaların yaşları dağılımına bakıldığında yaşları en düşük 34 en yüksek 90 olarak tespit edilmiş olup hastaların yaş ortalaması 65,56±11,98 olarak saptandı. Cinsiyet dağılımı değerlendirildiğinde ise erkek/kadın oranı 2,55/1 olarak saptandı. Hastaların %82,3'ünün yaşamakta olduğu %17,7 sinin hayatını kaybettiği görüldü. Yapılan mortalite analizinde ileri yaş, hemoglobin düzeyinin düşüklüğü, albumin düşüklüğü, splenomegali olması, beta2 mikroglobulin yüksekliği, kreatin yüksekliği, tedavi almış olma durumu, rai evresi yüksekliği, 1.seri tedavideki kür sayısının düşüklüğü ile mortalite arasında anlamlı ilişki saptandı. Yapılan univariate sağkalım analizinde ise toplam sağkalım süresini anlamlı düzeyde kısaltan faktörlerin yaşın 64'ten büyük olması, LDH yüksekliği, splenomegali olması, Rai evresi yüksekliği olduğu saptandı. Yapılan bir diğer sağkalım analizinde yaşın 64' ten büyük olması, hemoglobin düzeyinin
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic lymphocytic leukemia is a lymphoproliferative disease characterized by the accumulation of mature lymphocytes in the blood and lymphoid tissues, which occurs mostly in older ages. In our study, it was aimed to perform demographic data, mortality relationship, treatment responses, and total and treatment-free survival analyzes of 96 patients followed by Hematology Department of Kocaeli University Medical Faculty between 2005-2019. Method and Materials: The clinical files and archive histories of 96 patients who were followed up by Kocaeli University Medical Faculty Hematology Clinic with the diagnosis of CLL were analyzed retrospectively. Clinical and laboratory features, flow cytometry analysis (ZAP70, CD38), cytogenetic analysis, bone marrow involvement pattern, treatment response status, mortality, treatment-free survival (TFS) and total survival (OS) analysis were performed. Results: Regarding the age distribution of the patients in our study, the ages were determined as the lowest 34 and the highest 90, and the mean age of the patients was 65,56 ±11,98. When the gender distribution was evaluated, the male / female ratio was found to be 2,55/1. It was seen that 82,7% of the patients were alive, 17,7% were dead. In the mortality analysis, advanced age, low hemoglobin level, low albümin level, splenomegaly, beta 2 microglobulin height , creatine height, treatment status, rai stage height, low number of cures in the first treatment and mortality. In the univariate survival analysis, the factors that significantly shortened the total survival time were found to be above 64 years of age, LDH elevation, splenomegaly, and Rai stage elevation. The other survival analysis is treatment free survival analysis , in this analysis the age is above 64, hemoglobin level below