Yeni kiral 1,3-tiyazolidin türevlerinin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin değerlendirilmesi
Synthesis of new chiral 1,3-thiazolidine derivatives and the evaluation of biological activities
- Tez No: 663604
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ELÇİN EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmada, genel sentez metodları kullanılarak otuz iki adet yeni kiral tiyoüre ve 1,3-tiyazolidin türevleri sentezlenmiştir. Çalışmamızın ilk aşamasında başlangıç maddesi olarak kullandığımız 1-naftilizotiyosiyanat'ın, farklı kiral aminlerle reaksiyonu sonucu yeni kiral tiyoüre türevleri [1-16] elde edilmiştir. İkinci aşamada ise tiyoüreler [1-16], 1,3-tiyazolidin-4,5-dion türevleri [17-32] elde etmek için okzalil klorür ile reaksiyona sokulmuştur. Ürünlerin saflıkları İTK ile kontrol edilmiştir ve yapıları FT-IR, 1H NMR, 13C NMR ve elementel analiz yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin [1-32] biyolojik aktiviteleri, antioksidan aktiviteler (β-karoten linoleik asit, DPPH, ABTS ve CUPRAC) ve enzim inhibisyon aktiviteler (AChE, BChE, tirosinaz ve üreaz) olarak taranmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, nitro türevinin (S) izomerleri bileşik 14 ve halkalı türevi 30 tüm testlerde en yüksek aktiviteyi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, new thirty two chiral thioureas and 1,3-thiazolidine derivatives were synthesized using general synthesis methods. In the first part of our study, the new chiral thiourea derivatives [1-16] were obtained by the reaction of 1-naphthylisothiocyanate, which used as the starting material, with different chiral amines. In the second part, the thioureas [1-16] were reacted with oxalyl chloride to obtain 1,3-thiazolidine-4,5-dione derivatives [17-32]. The purities of the products were controlled by TLC and their structures elucidated using FT-IR, 1H NMR, 13C NMR and elemental analysis methods. The biological activities of synthesized compounds [1-32] have been screened as antioxidant activities (β-carotene linoleic acid, DPPH, ABTS and CUPRAC) and enzyme inhibition activities (AChE, BChE, tyrosinase and urease). According to the results obtained, nitro derivative (S) isomers compound 14 and cyclic derivative 30 showed the highest activity in all assays.