Bir endüstriyel sanayide vardiyalı çalışmalarda iş sağlığı ve güvenliğinin incelenmesi
Investigation of occupational health and safety in shifts in an industrial industry
  1. Tez No: 663622
  2. Yazar: MEHMET ZEKİ ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAKILÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, bir endüstriyel sanayide vardiyalı çalışmalarda iş sağlığı ve güvenliği (İSG) incelendi. Bu amaçla, işçilerin vardiyalı olarak çalıştığı entegre endüstriyel bir kampüs olan Sunar Grup bünyesindeki“Sunar Mısır Entegre Tesisleri San. ve Tic. AŞ.”ve“Elita Gıda San. ve Tic. AŞ.”de gündüz ve gece vardiyalarında olası İSG riskleri belirlenmeye çalışıldı. Bunun için Fine-Kinney metodu kullanıldı. Bu metot yardımıyla, gündüz ve gece vardiyalarında çalışma alanlarının risk değerlendirmesi hesaplandı. Ayrıca, kepek deposu ve ham yağ ünitesi için toz ve gürültü ölçümleri yapıldı ve değerlendirildi. Gündüz ve gece vardiyalarında çalışanlar arasında bazı algı farklıkları ve bunun işçiler üzerinde olumsuz fiziksel ve ruhsal etkileri değerlendirildi. Sonuç olarak, çalışanların servise biniş noktaları ile kepek deposu ve ham yağ ünitesinde maruz kaldıkları toz miktarı ve gürültü şiddetinin oluşturduğu algı, gündüz vardiyasında çalışanlar üzerinde olumsuz iken gece vardiyasında çalışanlar üzerinde olumlu olduğu görüldü. Gece çalışanların kişisel koruyucu önlem aldığı ve gündüz çalışanların yeterli önlem almadığı belirlendi. Gündüz çalışanların koruyucu donanımlarını kullanmaları için sık sık eğitim verilmesi, kepek ve ham yağ ünitelerinde gerekli önlemler alınarak toz ve gürültü kaynaklarının iyileştirilmesi önerildi.
Özet (Çeviri)
İn this study examined the occupational health and safety (OHS) in shift work on an industrial factory. For this purpose examined Sunar Mısır Entegre Tesisleri San. Ve Tic. AŞ.“ And ”Elita Gıda San. ve Tic. AŞ." to determine the possible risks about occupational health and safety (OHS) at shift works. We used Fine-Kinney method in this study. With the help of this method we calculated risk assessments on working areas at shift works. Besides, done dust and noise tests due for bran warehouse and raw oil units. Examined some perception differences and as a result of that the negative effects physically and mentally between day and night shift workers. As a result, workers' boarding points of service buses and the perception exposed from the noise and the dust of bran warehouse and raw oil units has made a negative effect to day shift workers but positive effect to night shift workers. Has been determined that the night workers make enough personal prevention unlike the day workers. Suggested reducing the dust and noises by improving bran warehouse, raw oil units and to educate workers about using prevention equipment effective.