Profesyonel futbolcuların psikolojik savaşlarını keşfetmek
Professional footballs discovering the psychological wars
  1. Tez No: 663623
  2. Yazar: PINAR SARI KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR BARIŞ CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma; profesyonel futbolcuların psikolojik savaşlarının keşfetmek amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya, Türkiye Futbol Federasyonu profesyonel ligler bünyesinde ve farklı farklı kulüplerde oynayan 10 erkek futbolcu katılmıştır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma desenlerinden biri olan ve nasıl niçin sorularını ön plana çıkaran durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama aracı olarak ''Görüşme Formu Tekniği'' çerçevesinde araştırmacı tarafından açık uçlu sorular oluşturulabilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile sonuçlandırılmıştır. Araştırma sonucunda profesyonel futbolcuların oynadıkları kulüplerin %40'ında psikolojik danışman olmadığı, yaşadıkları olumsuzluklar karşısında aileleri ve yakın çevreleri ile bu süreci atlattıkları sonucuna ulaşılmış ve bazı durumlar da kulüplerde futbolculara psikolojik danışmanlık verilmesi gerekliliği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This work was made with the aim of exploring the psychological battles of professional football players. This research includes 10 male footballer who play in various clubs. For this purpose, a case study, which is one of the qualitative research designs and highlighting how and why, was used. As a data collection tool of this research, a semi-structured interview form, in which open-ended questions formed by the researcher within the framework of“Interview Form Technique”, was used. The data obtained in the research were concluded with the content analysis method. As a result of the research, it is concluded that 40% of the clubs where professional football players play do not have a psychological counselor, they overcome this process with their families and close circles when they face negative cases they experience, and in some cases, it can be said that the football players should be given psychological counseling in clubs.