Simulation of frost formation and a parallel plate heat exchanger
- Tez No: 66364
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KAYANSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik ve Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı, idealize edilmiş, tipik bir paralel plakalı ısı eşanjörinde meydana gelen buzlanmanın bilgisayar yardımı ile simülasyonunu sağlayabilecek bir model oluşturmak olarak özetlenebilir. Oluşturulan model buzu süngerimsi bir madde olarak kabul etmekte, ısı kondüksiyon katsayısı ve yoğunluğa bağlı tortulaşma katsayıları için daha önce geliştirilmiş amprik denklemler yardımı ile, süngerimsi olarak kabul edilmiş olan bu buz tabakasının kalınlığının zaman, plaka sıcaklığı, hava sıcaklığı, nem oram, Reynolds sayısı ve plakadaki konum cinsinden ifade eden bir denklem geliştirilmiştir. Bu modelden ortaya çıkan ana sonuç, buzun oluşma hızının plaka ısısı ve havanın nem oranına sıkı sıkıya bağlı olduğu ve Reynolds sayısının da belli limitler içinde önemli bir diğer faktör olduğudur.
Özet (Çeviri)
This study has the objective to obtain an acceptable model by a computer program, of the frost formation on idealised parallel plate heat exchanger. The model developed treated the frost layer as a porous media for which, with the help of the previous emprical relationships for the thermal conductivity and tortuosity as a function of density, an equation was developed to estimate the growth as a function of time, plate temperature, inlet air temperature, humidity, Reynolds number and location on the plate. With this model we see that the frost growth is a strong function of the platetemperature and the air humidity. Also, frost growth depends on the Reynolds number within certain limits.