Geology and mineral paragenesis of the vocanics in the area between Bergama, Kozak, Akçapınar and Ürkütler
Bergama, Kozak, Akçapınar ve Ürkütler arasında yüzlek gösteren volkanitlerin jeolojisi ve mineral parajenezi
- Tez No: 66363
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mineraloji Petrografi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET“Bergama, Kozak, Akçapınar ve Ürkütler arasında yüzlek gösteren volkanitlerin jeolojisi ve mineral parajenezi”adlı proje ile çalışma alanında bulunan kaya birimlerinin genel jeolojik özelliklerinin ve özellikle magmatik kayaçların mineralojik ve kimyasal özelliklerinin incelenmesi amaç edilmiştir Bu amaçla, çalışma alanının öncelikle 1:25000 ölçekli jeolojik haritası tamamlanmış, mineralojik ve kimyasal analizler için sistematik kayaç örnekleri toplanmıştır Çalışma alanında üç ana kaya birimi ayırt edilmiştir; bunlar yaşlıdan gence, Tersiyer öncesi temeli oluşturan kaya birimi, Tersiyer yaşlı Kozak granitoyidi (olası Eosen - Oligosen yaşlı) ve Miyosen yaşlı volkanitlerdir. Bergama bölgesinde temeli oluşturan kaya birimi, düşük dereceli metamorfızma geçirmiş çamurtaşı, miltaşı, kumtaşı ardalanması içerisinde gözlenen bazik volkanitler ve Permiyan yaşlı hafif mermerleşmiş kireçtaşı bloklarından oluşur. Tersiyer'de, olası Eosen-Oligosen yaşlı Kozak granitoyidi temel kaya fasiyesi içerisine sokulmuş ve belli lokasyonlarda çok etkin kontakt metamorfizma zonları oluşturmuştur. Kozak granitoyidi genellikle granodiyorit, monzogranit, granit, kuvars diyorit ve granodiyorit porfiri bileşiminde gözlenir. Çalışma alanında temeli oluşturan kaya birimleri, stratigrafik olarak Miyosen yaşlı volkanitler tarafından üstlenir. Çalışma sahası dışarısındaki bazı lokasyonlarda volkanit kayalar Kozak granitoyidini çevrelemiş gibi gözüksede, iki birim arasındaki direkt kontak ilişkisi çok nadirdir. Proje sahasında incelenen Miyosen yaşlı volkanitleri oluşturan kaya birimleri, temel kaya birimini kesen Alt Miyosen yaşlı dasit birimi, Yuntdağ Volkanit kompleksi üyelerinden, andezit ve bu birim içerisinde küçük mostralar veren volkanit breş zonlan ve volkanitlastik yığın akma (debris flow) breşi şeklinde sıralanabilir. Volkanitler üzerinde yapılan mineralojik ve kimyasal çalışmalar sonucunda, volkanitlerin kalkalkalen ve yüksek potasik karakterde olduğu belirlenmiştir. Volkanitlerin dokusal özellikleri ve içerisinde gaz boşluklarının bulunmayışı, bu birimlerin ya sığ yerleşimli intrüzyonlar ya da püskürmeli akma formasyonları şeklinde oluştuğu kanısını vermektedir. Bu formasyonların morfolojilerinin dom şeklinde olması ve Bergama ve Dikili bölgesindeki graben fay zonlarına paralellik göstermesi bu kanıyı güçlendirmektedir. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study entitled as“Geology and Mineral Paragenesis of the volcanics in the area between Bergama, Kozak, Akçapınar and Ürkütler”aims to understand general geological characteristics and chemistry and mineral paragenesis of the rock units, particularly plutonic and volcanic rocks, exposed in the study area Field works in the study area were completed by preparing detailed geological map at 1:25000 scale and collecting systematic samples for mineralogic and chemical analysis. The study area has three main rock stratigraphic units which are from oldest to youngest pre-Tertiary basement rocks, Kozak Granitoid and the volcanics of Miocene age. The basement rock units of the Bergama region are composed of slightly metamorphosed sedimentary sequence of mudstone, siltstone, sandstone with marbilised limestone blocks of Permian age and basic volcanics of Lower Triassic age. The Kozak pluton with the probable age of Eocene-Oligocene has clearly intruded into low grade metamorphic assemblages and yielded well-developed contact metamorphic zones. Kozak granitoid comprises mainly granodiorite, monzogranite, granite, quartz diorite and granodiorite porphyre. The basement rock assemblages in the study area are stratigraphicly overlain by volcanics of Miocene age. Although the volcanics appear to surround Kozak Granitoid in some occasions, direct contact relation between Kozak massif and Miocene volcanics is rare. Miocene volcanics consist of dacite rock unit of Lower Miocene age which cut through slightly metamorphosed sedimentary sequence and andesite with minor volcanic breccia zones and volcaniclastic debris flow breccia unit of“Yuntdağ Volcanics”. The mineralogy and chemistry of the volcanics represent a calcalkaline and high potassic character rather than an alkaline character of lava. They are either shallow intrusives or erupted flow rocks because of their textures and absence of vesicules. Morphologically, they form dome shaped structures aligned parallel to the fracture system in Bergama and Dikili region. II