Aksaray kazasında suç ve ceza (1839-1908)
Crime and punishment in the Aksaray district (1839-1908)
  1. Tez No: 663661
  2. Yazar: TUĞBA KOCAÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN SATILMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan itibaren uygulanan kanunlar, insanların rahat ve huzurlu bir şekilde yaşam sürdürebilmeleri için önemli rol oynamıştır. Bu kurallar eyalet, sancak, kaza ve köylerde uygulanmıştır. Suçlara ve suçlulara verilen cezalar, konumuzun sahasını oluşturan Aksaray kazasında da uygulanmakla birlikte mağdur olan halk suçluların cezalandırılması için dilekçe yazarak mahkemeler aracılıyla haklarını aramışlardır. Ana kaynağını Osmanlı arşiv vesikalarının oluşturduğu bu tez çalışmasında Tanzîmât'tan II. Meşrutiyet'e (1839-1908) kadar geçen altmış dokuz yıllık süreçte Aksaray kazasında yaşanan rüşvet, yolsuzluk, eşkıyalık, hırsızlık, adam öldürme ve tecavüz suçları ile bunları işleyenlere karşı açılan soruşturmalar yapılan muhakemeler, verilen cezalar tespit edilerek değerlendirilmiştir. Bu bağlamda Osmanlı coğrafyasında işlenen suçlar ve bunlara verilen cezaların Aksaray kazası örneği üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The laws that have been implemented since the foundation of the Ottoman State have played an important role in enabling people to live comfortably and peacefully, and these rules were applied in states ,banner, towns and villages. The punishments given to crimes and these criminals are also applied in the accident in Aksaray, which is the scope of our subject, but the victims have sought their rights through the courts by writing a petition to punish the criminals. In this thesis, the main source of which is the Ottoman archive documents, II. The crimes of bribery, corruption, banditry, theft, murder and rape in the Aksaray district during the sixty-nine years that passed until the Constitutional Monarchy (1839-1908) and the investigations, trials and penalties against those who committed them were determined and evaluated chronologically. In this context, the criminal elements in the Ottoman geography and the punishments given to them were evaluated through the Aksaray accident.