Üniversite öğrencilerinde obsesif kompulsif belirtilerin tür, sıklık ve dağılımının sosyodemografik değişkenler ve kaygı düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi
Study of the relationship between the type, frequency and distribution of obsessive-compulsive symptoms in university students and sociodemographic variables and anxiety level
  1. Tez No: 663660
  2. Yazar: ASYA KÜBRA CANKARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESENGÜL KAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Bu tez çalışmasında amaç rastgele ulaşılabilen bir toplum örnekleminde obsesif-kompulsif belirtilerin tür, sıklık ve dağılımın açısından incelenmesi, obsesif-kompulsif belirti alt türlerinin durumluluk ve sürekli kaygı ile ilişkisinin cinsiyet ve yaş değişkenleri ile birlikte araştırılmasıdır. YÖNTEM: Araştırmanın örneklemini İstanbul'da eğitim veren üniversitelerin öğrencileri olmak üzere 91'i kadın 27'si erkek olmak üzere toplam 118 kişiden oluşmuştur. Araştırmanın verilerinin toplanmasında Maudsley Obsesif Kompulsif Soru listesi (MOKSL), STAI Durumluluk ve Sürekli Kaygı Ölçekleri ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Veriler, SPSS programı kullanılarak oluşturulmuştur. Verilerin elde edilmesinde bilgisayar ortamında anket çalışması yapılmıştır. Anketler, 6 farklı üniversitenin, öğrenci gruplarına gönderilmiştir. İstanbul Gelişim Üniversitesi, İstanbul Beykent Üniversitesi, İstanbul Biruni Üniversitesi, İstanbul Arel Üniversitesi, İstanbul Okan Üniversitesi ve İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi'nin öğrenci gruplarından veriler toplanmıştır. BULGULAR: Durumluluk Kaygı puanları ile MOKSL toplam puanı ve alt boyutlarından kontrol etme puanı, temizlik puanı, yavaşlık puanı, kuşku puanı ve ruminasyon puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönde ve orta düzeyde bir ilişki vardır. Sürekli kaygı puanları ile MOKSL toplam puanı ve alt boyutlarından kontrol etme puanı, temizlik puanı, yavaşlık puanı, kuşku puanı ve ruminasyon puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönde ve orta düzeyde ilişki vardır. MOKSL alt boyutlarından, ruminasyon alt boyut puanı ve yavaşlık alt boyut puanı ve Durumluluk Sürekli Kaygı ölçeği üniversite öğrencilerinin ilişki durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermektedir. MOKSL toplam puanı ile temizlik alt boyut puanları ve Durumluluk ve Sürekli Kaygı ölçeği puanları üniversite öğrencilerinin yaşam şekline göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemektedir. MOKSL alt boyutlarından kontrol etme, yavaşlık, kuşku ve ruminasyon puanları ile Durumluluk ve Sürekli Kaygı ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this thesis, to investigate obsessive compulsive symptoms in terms of type, frequency and distribution in the random sample of the society and to investigate the relation between obsessive-compulsive symptom subtypes with gender and age variables according to the state-trait anxiety inventory. METHOD: The sample of the research consisted of a total of 118 students of the universities in Istanbul.(91 of whom are women and 27 of whom are men). Maudsley Obsessive Compulsive Question List (MOCQ), STAI State and Trait Anxiety Scales and Personal Information Form were used to collect the research data The data was created using the SPSS program. A questionnaire study was carried out on computer in data collection. The questionnaires were sent to 6 different university student groups. The data were collected from Istanbul Gelişim University, Istanbul Beykent University, Istanbul Biruni University, Istanbul Okan University, Istanbul Yıldız Technical University and Istanbul Arel University student groups. FINDINGS: There is a statistically significant positive and medium-level relationship between the state anxiety scores and the control score, cleansing score, slowness score, suspicion score and rumination score from the MOCQL total score and sub-dimensions. There is a statistically significant positive and moderate relationship between trait anxiety scores and MOCQL total score and controlling score from its subscales, cleansing score, slowness score, suspicion score and rumination score. According to the relationship status of university students, rumination subscale score from MOCQL subscales and the slowness subscale score and the trait anxiety scale show a statistically significant difference. According to the lifestyle of university students, MOCQL total score, cleaning subscale scores, and state and trait anxiety scale scores show a statistically significant difference. There is no statistically significant relationship between controlling from MOCQL sub-dimensions, slowness, suspicion and rumination scores, and state-trait anxiety scale scores.