İzmir Körfezindeki midyelerde metal bağlayıcı proteinler yardımıyla metal kirliliğinin izlenmesi
  1. Tez No: 66367
  2. Yazar: ERKAN DEMİRKURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HATİCE PARLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışmada amaç, deniz ortamındaki metal kirliliğinin organizmalar üzerindeki olası etkilerinin ve zararlarının önceden tahmin edilebilmesidir. Bunun yanısıra, sublethal seviyede metal kirliliğinin belirlenebilmesi için kolay ve hassas alternatif bir yöntemin uyarlanması ve arazide uygulanması düşünülmüştür. Bu amaçla İzmir Körfez' indeki kirlilik gradiyenti dikkate alınarak seçilen beş istasyonda Nisan 1993-Haziran 1994 arasında çalışma yürütülmüştür. Belirlenen istasyonlara Polivinilklorür'den (PVC) yapılmış kafes sistemlerinin içine yerleştirilmiş midyeler (Mytilus galloprovincialis) yüzeyden iki metre derinliğe bırakılmıştır. Deneme süresince midyelerin sindirim bezlerindeki (hepatopankreas) metallothionein benzeri protein (MTLP) düzeylerindeki değişimler ölçülmüştür. Ayrıca, midyeleri sublethal seviyede etkileyerek MTLP sentezlemesine neden olabilecek; deniz suyunda, askı yükte ve midye yumuşak dokularındaki kadmiyum, bakır ve çinko içerikleri ölçülmüştür. Bunlara ek olarak ortamın fizikokimyasal parametreleri ve biyolojik parametreleri (sıcaklık, pH, askı yük, çözünmüş oksijen, total inorganik azot, fosfat fosforu, silisyum, klorofil-a ve fıtoplankton gibi) belirlenmiştir. Elde edilen verilere göre, tüm istasyonlarda midye örneklerinin MTLP piklerinde başlangıç düzeyine göre artışlar olmuştur. Cd, Cu ve Zn' nin MTLP üretimini indükleme kapasitesinin eşit derecede etkili olmadığı görülmüştür. Çinko'nun MTLP sentezinde etki yapmadığı, esas etkenlerin Cd ve Cu olduğu saptanmıştır. Askı yükte ölçülen Cd içeriklerinin arttığı ayda ya da onu izleyen periyotda MTLP piklerinde de artışlar görülmüştür. Ancak Haziran- 1994' de temiz bölgeler olarak bilinen dış körfezde yeralan istasyonlardaki askı yükün içerdiği Cd içeriğindeki artış aynı oranda yansımamakla berabe, MTLP piki yüksekliklerinde artışa neden olmuştur. Bu, yoğunluğunu küçük boyutlu diatomların oluşturduğu askı yük materyalinin tamamıyla sindirilmeden atıldığının, fakat yine de MTLP üretimini uyardığım göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this investigation was to predict the effect and possible harm of metal pollution on marine organisms. Besides that it was intended to adapt an alternative method which might be easy and sensitive to determine the effect of metal pollution in sublethal level and it's application to the field. For this purpose, the study were carried on in five stations which were selected considering the pollution gradient in İzmir Bay during April- 1993 and June 1994. The mussels {Mytilus galloprovincialis) transplanted in the cage systems made of Poli Vinyl Chlorid (PVC) and settled in two meters depth from surface in the predetermined stations. The pik heights of metallothionein-like proteins (MTLP) in the cytosolic fractions of digestive gland (hepatopancreas) of mussels were determined. Also, the metal content such as Cd, Cu and Zn of sea water, suspended matter and soft tissues of mussels were determined. Additionally, physico-chemical parameters and biological parameters (such as temperature, pH, suspended matter,dissolved oxygen, Total Inorganic Nitrogen, PO4-P, Si, chlorophyll-a and phytoplancton) of sea water were measured. According to the results, the MTLP levels obtained from all samples collected from all station were raised comparing the begining level. It has been estimated that MTLP induction capacity of Cd, Cu and Zn were not effective on the same degree. Zn were not effective on MTLP syntesis while Cd and Cu were the main cause of syntesis. MTLP piks heights were raised during the same or following period as Cd content of suspended matter were increased. However, increased metal content of suspended matter were not reflecyed as the same ratio to the MTLP pik heights during June 1994, in the stations located outer bay where is known unpolluted. This was indicate that even thougt the small size diatomes abundant in materials of suspended matter were not digested complately and discharged, it were stimulate the MTLP production.