Hydrogeological study of the Ildırı (Çeşme) karstic springs
  1. Tez No: 66366
  2. Yazar: YALÇIN ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çeşme'nin yaklaşık 20 km doğusunda yer alan inceleme alanında litolojik stratigrafik ve hidrojeolojik özelliklere göre 9 kaya birimi ayırtlanmıştır. Çalışma alanı ve çevresinde Paleozoyik, Mesozoyik ve Senozoyik yaşlı birimler yüzeyler. Bu birimlerin tabanını Paleozoyik (Karbonifer) yaşlı Alandere Formasyonu oluşturur. Bu formasyon üzerine uyumsuz olarak Mesozoyik (Triyas) yaşlı karstik kireçtaşı formasyonları gelir. Bu formasyonlar sırasıyla Gerence, Camiboğazı ve Güvercinlik Formasyonlarıdır. Bu formasyonlar üzerine Jura yaşlı Nohutalan Formasyonu gelir. Nohutalan Formasyonu üzerine uyumsuz olarak Kretase yaşlı karbonat Aktepe Birimi gelir. Aktepe Birimi üzerine uyumsuz olarak Kretase yaşlı Balıklıova Formasyonu gelir. Bahklıova Formasyonu üzerine uyumsuz olarak Neojen yaşlı Volkanitler gelir. Volkanitler üzerine uyumsuz olarak Quvaterner yaşlı alüvyon gelir. inceleme alanında temeli oluşturan grovaklar geçirimsiz bir yapıya sahip olduklarından akifer oluşumuna elverişli değildir. Paleozoyik ve Mezozoyik yaşlı kireçtaşlan geniş yayılımlan ve litolojik özellikleri bakımından iyi bir akifer özelliğine sahiptir. Volkanik kayaçlar akifer olma özelliğine sahip değildir. Fakat soğuma çatlakları ve akma yapılarının bulunduğu kesimlerden iyi kalitede sular alınabilir. Çalışma alanında Karaburun yarımadasının en önemli karstik kaynağı olan ildin kaynaklan yer alır. Kaynaklar ildin köyünün doğusunda Camiboğazı deresinde Triyas kirçtaşlanndan 3 değişik noktadan çıkmaktadır. viı
Özet (Çeviri)
Study area is approximately 20 km in the east of Çeşme. Nine rock units are identified according to lithological, stratigraphic and hydrogeologicai properties of the units in the study area. Paleozoic, Mesozoic and Cenozoic age units are exposed in and around the study area. The basement of these units is formed the Paleozoic aged Alandere Formation. This Formation is overlained by the Mesozoic (Triassic) aged karstic limestone formations. Which are Gerence, Camiboğazı, Güvercinlik in a range and Jura aged Nohutalan Formation, Cretaceous aged Aktepe Unit with carbonative structure, Cretaceous aged Bahkliova Formation, Neogene aged volcanics and Quaternary aged alluvium, slopewash from bottom the top. Unconformities are seen between these formations contacts except one. This conformable contact is seen between Mesozoic (Triassic) aged karstic limestones and Jura aged Nohutalan Formation. Graywackes which is formed basement in the field, they do not show the aquifer features due to having an impermeable structure. Volcanic rocks which are observed in the field do not have aquifer features but good quality water can be taken because of their cooling surfaces and flow structures.İdin karstic springs which is the most important karstic spring of the Karaburun Peninsula, is located in the study area. Springs east of Ildin village Camibogazi stream, in Triassic limestone come out three different points. According to observations which have been taken since 1984 by DSİ that the yearly mean discharge is 490 It/sn Water that is taken from the Springs by DSİ and me, made chemical analyses and Filiz (1982) isotope analyses results show that these springs water, there is a sea water intention cause salinity. VI