Protein enerji malnütrisyonunda serum total protein, albumin, globulin, prealbuimin düzeyleri
- Tez No: 6637
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
-37- OZET Bu< araştırmada, dört plazma proteininin protein enerji mal- nütri s y onumdaki seviyeleri ve uygun beslenmeden sonraki dü - zeyleri sağlıklı kontrol i gurubu ile karşılaştırılmış, nut - risyonel durumu takipte aralarındaki ilişkiler araştırılmış tır. Araştırmaya alman olgular üç gurup içinde incelenmiştir. Gurup 19 Doğramacı - Wray sınıflandırılmasına göre üç ve dördüncü dereceye giren 27 protein enerji malnütrisyonlu, Gurup 11, Uygun beslenme sonucunda bir hafta sonraki gurup 1 in kontrolü, gurup 111, ise aynı yaş gurubundaki sağlıklı çocuklardan oluşan 14-iolguyu içermektedir. Malnütrisyonlu olgular ile normal kontrol gurubun gelişme düzeyleri karşı laştırılmış, malnütrisyonlu olgular aleyhine anlamlı farklı lık olduğu görülmüştür. Her üç gurubun prealbumin, albumin, total protein, globulin» düzeyleri sırasıyla; Gurup 1; PA: ll.08zfc2.46 mg/dl, alb. : 3"6+0o52 gr/dl, t0 prot. 6.03+0.41 gr/dl, glob. 2.4+0.24 gr/dl. Gurup 11; PAs 20.1+5.31 mg/dl, alb. 3.72+_0.6 gr/dl, t.prot 6.12zfc0.56 gr/dl, glob. 2.32±0.31. Gurup 111; PA: 22.1±4.64 mg/dl, alb. 4.6+0.4 gr/dl, t.prot 7.02 + 0.18 gr/dl, glob.
Özet (Çeviri)
-39- SUMMARY In this study levels of plasma proteins ( PA, t.prot, alb, glob.) in PEM and after an appopriate nutrition are compa - red with the levels in healty children to investigate the relation among this proteins in following the nutritional status. The subjects were studied in three groups : Group I, consis ted of 27 patients with PEM; group II, follow-up of these 27 patients after one week of appropriate nutrition and group III, 14 healty children in the same age group. When the growth parameters of the subjects with PEM and of the healty control children were compared, a significant delay was noted in the children with PEM. The 27 children in gro up I, were in the 3 rd or 4 th degree of PEM according to Doğramacı - Wray classification. The levels of PA, alb, t.prot. and glob, determined in each. of three groups were as follows : Group I : PA : 11.08+2.46 mg/dl, alb : 3.6±0.52 gr/dl, t.prot : 6.03+0,41 gr/dl, glob : 2.4+0.24 gr/dl. Group II : PA : 20.1+5.31 mg/dl, alb: 3.72 + 0.6 gr/dl, t.prot: 6.12+0.56 gr/dl, glob: 2.32±0.31 gr/dl. Group III : PA : 22. 1± 4.64 mg/dl, âlb: 4.6+0.4 gr/dl, t.prot: 7.02±0.18 gr/dl, glob : 2.45+0.17 gr/dl. In statistical evaluation, a significant difference was noted in PA values ( P t ent to differentiate the PEM subgroups. The high sensitivi ty of prealbumin to decreased protein ingestion is thought to be the result of its high turnover rate, and its rapid increase with appropriate nutrition is evaluated as a synt - hessis response. It has been concluded that PA determinati - on in prekwashiorkor and in following the nutritional sta - tus could be a more sensitive indicator than other proteins synthesized in liver and by evaluating the PA levels a deci sion could be made whether to home - treat or hospitalize the PEM cases.