Takip yolunun değiştirilmesi (İİK. m.43/2)
Changing the type of enforcement proceeding (İİK. m.43/2)
  1. Tez No: 663700
  2. Yazar: KARDELEN KARAGÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışmamızın konusu, İcra ve İflas Kanunu'nun 43. maddesinin 2. fıkrasında düzenlenmiş olan takip yolu değişikliğidir. Takip hukukumuzda, iflâsa tabi şahıslar hakkında takip alacaklının seçimine göre, haciz veya iflâs yoluyla yapılabilmektedir. Çalışma konumuz olan takip yolunun değiştirilmesi düzenlemesinde, iflâsa tabi borçlusu hakkında haciz veya iflâs yoluyla ilamsız takibe başvuran alacaklının, seçmiş olduğu takip yolunu bir defaya mahsus olmak üzere bırakarak diğerine harçsız olarak yeni baştan müracaat edebileceği düzenlenmiştir. Çalışmamızın amacı takip yolunun değiştirilmesini, doktrin ve yargı kararları çerçevesinde tüm yönleriyle incelenmesidir. Çalışmamız 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, iflâsa tabi şahıslar hakkında yapılan takiplerde alacaklının takip yolunu seçme hakkı, ardından ise iflâsa tabi şahıslar hakkında yapılan takiplerde alacaklının takip yolunu değiştirme hakkı ele alınmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde, takip yolunu değiştirme hakkının şartları, usulü süresi hakkında ayrıntılı açıklamalara yer verilmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise, takip yolunu değiştirme hakkının kullanılmasının hukuki sonuç ve etkileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is“changing the type of enforcement proceeding”which was regulated by the Article 43 Paragraph 2 of Turkish Execution and Bankruptcy Code. In Turkish Execution and Bankruptcy Law, the execution proceedings against the debtors, who are subjects to bankruptcy, may be commence either through attachment or bankruptcy proceedings according to the creditor's choice. In changing the type of enforcement proceedings, which is the subject of our thesis, it is regulated that, the creditor who choose either attachment or bankruptcy proceedings against their debtor who are subjects to bankruptcy may change the type of enforcement proceeding for once without re-paying the judicial fees. The purpose of our study is to examine the changing the type of enforcement proceeding in Turkish Execution and Bankruptcy Law in all the aspect and pursuant to doctrine and judicial decisions. This study consists of three parts. In the first chapter, we discussed the creditor's right to choose the execution proceeding against their debtor, who are subjects to bankruptcy, afterwards the creditor's right to change the execution proceeding against the debtors who are subjects to bankruptcy. In the second chapter, we detailed explanations about the terms, procedure and period of exercising the right to change the type of enforcement proceedings were included. In the last chapter of our thesis, legal results and effects of exercising the right to change the type of enforcement proceedings were discussed.