Ultrason uygulamalarının gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss W., 1792) filetolarının soğukta depolanması sırasındaki kalitesi üzerine etkisi
Ultrasound application of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss W., 1792) effects on quality characteristics
  1. Tez No: 663722
  2. Yazar: ÇİĞDEM TÜRKSÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DİLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, yetiştiricilik yoluyla elde edilen gökkuşağı (Oncorhynchus mykiss W., 1792) filetolarının ısıl olmayan gıda işleme teknolojilerinden biri olan ultrason uygulaması ile soğuk muhafaza süresince bazı kalite özelliklerince etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda farklı güç ve süre (30W/5dk, 30W/15dk, 80W/5dk ve 80W/15dk ) ile ultrason dalgalarının, soğukta muhafaza (4±10C) edilen vakum ambalajlanmış gökkuşağı alabalığı filetolarının depolama süresince (0, 3, 6, 9, 12. ve 15. gün) fiziko kimyasal (nem, pH, renk ve tekstür), duyusal ve mikrobiyolojik analizleri yapılmıştır. Çalışmanın duyusal ve enstrümantal (koku, renk ve tekstür) bulgulara göre en iyi sonuç, güç ve süresi fazla olan grupta (80W/15 dk.) tespit edilmiştir. Benzer şekilde aynı grubun mikrobiyal bozulmayı geciktirdiği de belirlenmiştir. Analiz sonuçları değerlendirildiğinde; daha yüksek güç ve sürede ultrason uygulamasının kalite özelliklerine olumlu etki gösterdiği saptanmıştır. Elde edilen sonuçların ışığında ultrason teknolojisinin su ürünleri etlerinin soğukta muhafazasında kullanılabilecek yöntemlerden biri olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of rainbow (Oncorhynchus mykiss W., 1792) fillets obtained through aquaculture, by the ultrasound application, which is one of the non-thermal food processing technologies, by some quality characteristics during cold storage. In this context, different power and time (30W / 5min, 30W / 15min, 80W / 5min and 80W / 15min) and ultrasonic waves, cold stored (4 ± 10C) vacuum-packed rainbow trout fillets during storage (0, 3, 6, 9, 12 and 15 day) physico-chemical (humidity, pH, color and texture), sensory and microbiological analyzes were performed. According to the sensory and instrumental (odor, color and texture) findings of the study, the best result was found in the group with high power and duration (80W / 15 min.). Similarly, it has been determined that the same group delayed microbial spoilage. When the analysis results are evaluated; It has been determined that higher power and time ultrasound application has a positive effect on quality properties. In the light of the results obtained, it is thought that ultrasound technology is one of the methods that can be used in the cold preservation of seafood meats.