Betonarme ve kompozit kolonlar ile modellenen aynı yüksek binanın karşılaştırılmalı analizi
Comparative analysis of the same high building modeled with reinforced concrete and composite columns
- Tez No: 663727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüz şartlarında sayıları hızla artan yüksek binaların inşa sürecinin neredeyse tamamını kapsayan bu tez, mühendislik uygulamalarında ve tasarımlarında inşaat mühendislerine rehber olması için hazırlanmıştır. Yüksek binaların statik ve dinamik anlamda getirdiği zorlukların hangi yöntemler ile aşılabileceği, iksa sistemleri, temel sistemleri, taşıyıcı sistemleri ve analiz yöntemleri hakkında bilgi verilmiş, ilgili yönetmeliklerde geçen yüksek binalara ait bölümlerin incelemesi yapılmıştır. Yüksek binalara olan talebin ve ihtiyacın artması ile birlikte deprem yer hareketi etkileri altında, dayanım esaslı tasarım yöntemlerine alternatif olarak şekil değiştirme esaslı tasarım yöntemleri uygulanmaya ve geliştirilmeye devam etmektedir. Yapı performansının deprem yer hareketi etkisi altında nasıl olacağı sorusuna cevap verebilecek yöntemlerin açıklaması tez kapsamında yapılmış olup, yüksek binaların performans seviyelerinin artırılması amacı ile kullanılan taşıyıcı elemanlardan olan kompozit elemanlara da ayrıca değinilmiştir. Konunun sayısal veriler ile açıklanabilmesi için, çelik gömme kompozit kolonlar ile modellenmiş yüksek bina ile betonarme kolonlar ile modellenmiş aynı yüksek binanın; statik, dinamik ve zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz sonuçlarının karşılaştırılması da bu tez kapsamında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis, which covers almost all of the construction process of high-rise buildings, whose number is increasing rapidly in today's conditions, has been prepared to guide civil engineers in engineering applications and designs. Information was given about the methods by which the static and dynamic difficulties brought by high-rise buildings can be overcome, shoring systems, foundation systems, structure systems, and analysis methods, and the sections of high-rise buildings mentioned in the relevant regulations were examined. With the increasing demand and need for high-rise buildings, deformation-based design methods continue to be applied and developed as an alternative to strength-based design methods under the effects of earthquake ground motion. The explanation of the methods that can answer the question of how the building performance will be under the effect of earthquake ground motion has been made within the scope of the thesis, and the composite elements, which are used to increase the performance levels of high-rise buildings, are also mentioned. In order to explain the subject with numerical data, the high building modeled with steel encased composite columns and the same high-rise building modeled with reinforced concrete columns; The comparison of nonlinear time history analysis results in static, dynamic, and time domains is also included in this thesis.