Semi-supervised iterative teacher-student learning for monocular depth estimation
Monoküler derinlik tahmini için yarı denetimli yinelemeli öğretmen-öğrenci öğrenimi
  1. Tez No: 663728
  2. Yazar: CEMAL BARIŞKAN SÜVARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Robotik alanındaki gelişmeler ve otonom araçlar, doğru derinlik ölçümlerine olan ihtiyacı artırmıştır. Derinlik tahmini, bilgisayar görüşü alanındaki en eski sorunlardan biridir. Derinlik birçok yöntem kullanılarak tahmin edilebilirken, bunu ucuz ve verimli bir şekilde yapmanın yolu uzun yıllar çalışılmıştır. Lidar sensörleri veya RGB-D kameralar kullanılarak yapılan derinlik ölçümleri doğru sonuçlar verse de, maliyet ve dar uygulanabilirlik nedeniyle çok etkili değildir. Öte yandan, derinliği tahmin etmek için derin öğrenme mimarilerinin kullanılması, diğer yöntemlere kıyasla daha verimli, daha ucuz ve sağlam bir çözüm sağlıyor gibi görünmektedir. Derin öğrenmedeki ilerlemeyle birlikte, monoküler derinlik tahmini problemi büyük ilgi gördü. Son zamanlarda, temsil öğrenme yöntemleri, tek görüntülerden derinlik tahmininde çok umut verici doğrulukta sonuçlar göstermektedir. Bu tezde, monoküler derinlik tahmini problemi için derin öğrenme tabanlı bir ağ mimarisi önerilmiştir. Ayrıca ağ, yarı denetimli bir şekilde yinelemeli bir öğretmen-öğrenci öğrenme yapısı ile eğitilmektedir. Öğrenci ağlarını öğretmen ağından daha iyi genelleştirmek için öğrenci ağlarının eğitimi sırasında gürültü enjekte edilmektedir. Değerlendirme sonuçlarına göre, önerilen modelimiz monoküler derinlik tahmininde son teknoloji doğruluğa ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Advances in robotics area and autonomous vehicles have increased the need for accurate depth measurements. Depth estimation is one of the oldest problems of computer vision area. While the depth can be estimated by using many methods, finding a cheap and efficient way of doing it was studied for many years. Although, depth measurements using Lidar sensors or RGB-D cameras provides accurate results, due to cost and narrow applicability they are not very effective. On the other hand, using deep learning architectures to estimate depth seems to provide a more efficient, cheaper and robust solution compared to other methods. With the progress in deep learning, monocular depth estimation problem has gained a lot of attention. Recently, representation learning methods showed very promising accuracy results in depth estimation from single images. In this thesis, a deep learning based network architecture is proposed for monocular depth estimation problem. Furthermore, the network is trained with an iterative teacher-student learning framework in a semi-supervised manner. To make student networks generalize better than the teacher network, noise is injected during training of student networks. According to evaluation results our proposed model achieves state-of-the-art accuracy in monocular depth estimation.