Evoking the city's past, recollecting the citizen's memory in a post-conflict urban setting: The case of Suriçi, Diyarbakir
Şehrı̇n geçmı̇şı̇nı̇ anlamak, çatışma sonrası kentsel dokuda hafızayı gerı̇ çağırmak: Dı̇yarbakır, Surı̇çı̇ örneğı̇
  1. Tez No: 663730
  2. Yazar: BERÇEM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL CAN SEVERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Kentlerin tarihin her döneminde yıkım ve yeniden inşa diyalektiği içerisinde gelişimini sürdürdüğü görülmektedir. Yerel olanın içkin sosyo-mekansal, sosyo- politik karakteri ile günlük yaşam pratiklerini tehdit eden bu yıkım, mekanın fiziksel dokusunda tahribatlar yaratarak, geçmişin izlerini yok etmekte, var olanı başkalaştırmakta, kentsel mekanı hakim ideolojinin veya otoritenin mekanına dönüştürmek adına kentsel hafızasızlaştırma süreçlerini beraberinde getirmektedir. Bu sebeple, yıkım sonrası kenti dolayısıyla belleği yeniden inşa edecek kentsel tasarım ilkelerinin ve siyasaların ortaya konması için alternatif metot arayışında olmak büyük önem kazanmaktadır. Belleği oluşturan, kentin kendine has sosyal ve mekânsal dokusu ile mimari unsurları ve anıtsal ögeleri; kent kimliğini oluşturan, dolayısıyla, kentin geçmişini ve geleceğini birbirine bağlayan, özgün değerler olarak ele alınmaktadır. Bunun yanı sıra, hafıza çalışmalarında tanıklıkların ve anlatıların da mekansal hafızanın gelecek kuşaklara aktarılması için önemi vurgulanmaktadır. Bu çalışma kapsamında, 2015 yılında çıkan çatışmalardan sonra yeniden inşa edilen Diyarbakır, Suriçi örneği ele alınarak, yerel halkın anlatılarıyla, alanın hafızasını oluşturan mekansal kimlik unsurlarının neler olduğunu ve çatışmalardan sonra bu unsurların nasıl değiştiğini ortaya koymak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In different historical period of times, cities are the subject of the dialectic between destruction and reconstruction. This destruction is threatening the socio-spatial, socio political character of cities and daily life practices of the locals by destroying the physical setting of the place, which erase traces of the past. This process brings a memory loss in urban places, for the sake of converting the city into the place of dominant ideology or authority. For this reason, during reconstruction processes, it is crucial to put alternative methods that seek to improvise the most proper urban design policies. The city's unique social and spatial settings, architectural elements and monumental structures, which are considered as authentic values that constitute the urban identity and memory, connect the past and future of the city. In addition to this, the importance of testimonies and narratives is emphasized in memory studies as well in process of transferring memories to future generations. Within the scope of this study, it is aimed to reveal the place identity elements that constitute place memory with the narratives of the local people by comparison of pre conflict and post conflict urban settings in case of Diyarbakır, Suriçi, where is currently subjects of massive destruction process due to conflicts occurred in 2015.