Burdur koşullarında bazı silajlık mısır çeşitlerinin performansları
Performances of some silage hybrid dent corn cultivars in Burdur conditions
- Tez No: 663731
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırma, Türkiye'nin Batı Akdeniz Geçiş Bölgesinde yer alan Burdur ekolojik koşullarında on sekiz silajlık hibrit atdişi mısır çeşidinin adaptasyon kabiliyetini incelemek amacıyla 2019 ve 2020 yıllarında yürütülmüştür. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada her iki yılda da incelenen özelikler bakımından çeşitler arasında farklar koçan sayısının birinci yıl hariç istatistiksel (P≤0.05 ve P≤0.01) olarak önemli olmuştur. Mısır çeşitlerinin 2019-2020 yıllarında sırasıyla kuru madde oranı %30.3-40.0, %31.7-41.0, bitki boyu 255.1-346.1 cm, 305.2-378.2 cm, sap kalınlığı 16.1-19.9 mm, 17.5-21.6 mm, yaprak sayısı 12.9-15.2 adet/bitki, 13.3-15.6 adet/bitki, koçan sayısı 1.00-1.13 adet/bitki, 1.00-1.20 adet/bitki, silajlık mısır hasıl verimi 8593.5-12922.8 kg/da, 9330.2-13957.0 kg/da, yaprak ağırlığı (172.0-280.3 g/bitki, 185.3-298.3 g/bitki, sap ağırlığı 419.9-729.3 g/bitki, 449.3-785.3 g/bitki, koçan ağırlığı 396.0-515.7 g/bitki, 422.0-584.0 g/bitki, yaprak/sap oranı %29.7-43.9, %29.3-44.8, yaprak/bitki oranı %14.2-18.9, %14.1-19.1, koçan/bitki oranı %33.6-43.4, %33.7-43.6 ve sap/bitki oranı %40.3-48.0, %40.0-48.0 arasında değişmiştir. Her iki yılda en yüksek silajlık mısır hasıl verimi DKC7240 çeşidinde ve en düşük Antex çeşidinde belirlenmiştir. Silajlık mısır hasıl verimi yüksek olan DKC7240 çeşidinin, yaprak sayısı, yaprak ağırlığı, sap ağırlığı ve sap kalınlığı bakımından denemede yer alan diğer çeşitlerden daha üstün olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Burdur ekolojik koşullarında DKC7240 silajlık mısır çeşidi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted with aim to investigate adaptation capability of eighteen hybrid silage dent corn cultivars at Burdur, Western Mediterranean Passage Region, conditions, of Turkey during 2019 and 2020 years. The experiment was set up according to the Randomized Complete-Block Design with three replicates. Differences among the cultivars in term of examined characteristics except for the first year number of ear were statistically (P≤0.05 ve P≤0.01) significant in both years. The dry matter ratio 30.3-40.0 %, 31.7-41.0 %, plant height 255.1-346.1 cm, 305.2-378.2 cm, stem thickness 16.1-19.9 mm, 17.5-21.6 mm, leaf number 12.9-15.2 number plant-1, 13.3-15.6 number plant-1, number of ear 1.00-1.13 number plant-1, 1.00-1.20 number plant-1, herbage yield 8593.5-12922.8 kg da-1, 9330.2-13957.0 kg da-1, leaf weight 172.0-280.3 g plant-1, 185.3-298.3 g plant-1, stem weight 419.9-729.3 g plant-1, 449.3-785.3 g plant-1, ear weight 396.0-515.7 g plant-1, 422.0-584.0 g plant-1, leaf/stem ratio 29.7-43.9 %, 29.3-44.8 %, leaf/plant ratio 14.2-18.9 %, 14.1-19.1 %, stem/plant ratio 33.6-43.4 %, 33.7-43.6 % and stem/plant ratio 40.3-48.0 %, 40.0-48.0 % of corn cultivars between varied in 2019-2020 years . The highest herbage yield was determined DKC7240 cultivar, while and the lowest Antex variety in both years. It was determined that leaf number, leaf weight, stem weight and stem thickness of DKC7240 variety with high herbage yield for silage was higher than the other varieties. As a result, DKC7240 cultivar is recommended in the Burdur ecological conditions.