Irishness and identity politics in Nuala Ni Dhomhnaill's poetry
Nuala Ni Dhomhnaill'ın şiirlerindeki İrlandalılık ve İrlanda kimlik politikası
- Tez No: 174895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Nuala Ni Dhomhnaill'ın İrlandalılığı ve İrlanda kimlik politikasını savunmaya olan ilgisi, sırasıyla Selected Poems/Rogha Dânta (1986), Pharaoh's Daughter (1990) and The Astrakhan Cloak (1992) olmak üzere, üç şiir kitabında ortaya çıkmaktadır. Bu kitaplardaki şiirlerde şairin esas amacı, İrlanda halkbilimini ve İrlanda dilini kullanarak İrlanda'nın kültürel mirasını yeniden canlandırmaktır. İrlanda kültürel mirasının ikincil konumda bırakılmasına meydan okuyan Ni Dhomhnaill, şiirlerinde hem İrlanda halkbilimini yeniden anlatıp canlandırarak ve hem de şiirlerini Mandaca yazarak İrlandalılığı savunur. Bu bağlamda, bu tezin amacı Ni DhomhnaiH'in şiirlerini irlanda efsanelerinin ve dilinin İrlandalılığı savunma amacıyla kullanılması açısından incelemektir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Britanya'nın yapısında oluşan toplumsal ve siyasi değişimleri takiben, Britanya kültür ve edebiyatı, Britanyalılığın baskın gücünün yerini içinde barındırdığı ulus kimliklerin kutlanmasına bırakarak çoksesli bir konum kazanmıştır. Bu gelişmeye dayanarak, İrlandalılar, merkezi otoriteye karşı, hiçe sayılan İrlanda mirasının canlandırılması yoluyla İrlandalılığın ve İrlanda kültürünün savunulması şeklinde kendini gösteren bir tavır alma çağrısında bulundular. Günümüz İrlanda şiirinde İrlandalılığı ikincil konumuna karşı yeniden kurmaya olan ilgi de halkbilimine sosyal ve siyasi bir bilinç katarak yeniden şekil vererek vücut bulmuştur. Nî Dhomhnaill, İrlanda şiirindeki ulus kimlik bilincine uygun olarak, İrlandaca'yı ve İrlanda halkbilimine ait mitos ve efsaneleri şiirlerinde kullanmak yoluyla İrlandalılığı savunur. Nî Dhomhnaill'ın şiirlerinin İrlanda kimlik politikasına dair edebi metin olarak incelenmesi, şairin şiirlerinin, İrlandaca'yı ve İrlanda halkbilimini yeniden canlandırarak İrlanda kimliğini savunma amacını taşıdığını göstermektedir.Anahtar Kelimeler Nuala Ni Dhomhnaill, irlanda halkbilimi, İrlandaca, irlanda kimliği, İrlanda şiiri
Özet (Çeviri)
Nuala Ni Dhomhnaill's concern for the assertion of Irishness and identity politics is elucidated in her three poetry volumes, Selected Poems/Rog ha Dânta (1986), Pharaoh's Daughter (1990) and The Astrakhan Cloak (1992), respectively. The major purpose of the poems in these volumes is to revitalize the elements of Irish cultural heritage by means of using Irish folklore and language. Challenging the marginalization of Irish cultural heritage, Nuala Ni Dhomhnaill asserts Irishness in her poems both by re-evoking Irish folklore in her poetry and writing her poetry in Irish. In this context, this thesis aims within the scope of this argument at examining Nuala Nî Dhomhnaill's poetry as an assertion of Irish identity through using Irish folklore and language. Following the political and social changes in the structure of Britain after the Second World War, British culture and literature gradually employed a multivocal status, wherein the marginalizing influence of Britishness left its place to a celebration of unique national identities that constituted it. In virtue of this development, the Irish called for a challenge against the central authority, which demonstrated itself in the form of an assertion of Irishness and Irish identity by reviving the marginalized cultural heritage of Ireland. In contemporary Irish poetry, the concern for re-establishing Irishness against its subordination was enacted by means of reshaping Irish folk tradition by exposing it to a social and political awareness. In line with the consciousness of national identity in Irish poetry, Nuala Ni Dhomhnaill employs Irish language and folk tradition in her poems to assert Irishness. The analysis of Ni Dhomhnaill's poetry as a literary text of Irish identity politics demonstrates that her poetry is preoccupied with asserting Irish identity via the revitalization of Irish folklore and language. Key Words Nuala Nf Dhomhnaill, Irish folklore, Irish language, Irish identity, Irish poetry