Bucak ekolojik koşullarında İtalyan çimi (Lolium multiflorum L.) çeşitlerinin bazı verim ve kalite unsurlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determination of some yield and quality elemnts of italian grass (Lolium multiflorum L.) varieties in Bucak ecological conditions
  1. Tez No: 651647
  2. Yazar: EMRAH ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT BALABANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma, 9 farklı italyan çim çeşitlerinin bazı verim ve kalite ögelerini incelemek amacıyla 2019-2020 yılı vejetasyon döneminde Burdur ili Bucak ilçesinde yürütülmüştür. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada materyal olarak Medoacus, Reis, Rambo, Trinova, Alberto, Baqueno, Devis, Efe-82 ve Big boss isimli italyan çimi çeşitleri kullanılmıştır. Çalışmada; çeşitlerin ana sap uzunluğu, ana sap kalınlığı, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein oranı, ham protein verimi, ADF ve NDF oranları araştırılmıştır. İncelenen italyan çimi çeşitlerinin; ana sap kalınlığı, yeşil ot verimi, ham protein oranı, ADF ve NDF oranları arasındaki farklılıklar istatistiki olarak %1 düzeyinde önemli bulunurken, kuru ot verimi ve ham protein verimi arasındaki farklılıklar ise istatistiki olarak %5 düzeyinde önemli bulunmuştur. İtalyan çimi çeşitlerinin ana sap uzunlukları 100.00-107.33 cm, ana sap kalınlıkları 2.53-3.95 mm, yeşil ot verimleri 3108-5550 kg/da, kuru ot verimleri 1147.25-1634.43 kg/da, ham protein oranları %11.23-15.47, ham protein verimleri 152.93-219.77 kg/da, ADF oranları %33.51-36.61 ve NDF oranları %58.31-62.22 arasında değişiklik göstermiştir. En yüksek yeşil ot verimi, kuru ot verimi ve ham protein oranı Sorge, Rambo, Trinova çeşitlerinden elde edilmiştir. ADF ve NDF değerleri bakımından en düşük değerlere sahip çeşitler ise Notion ve Efe 82 çeşitlerinin olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, Bucak ekololojik koşullarında italyan çimi çeşitlerinin bazı verim ve kalite unsurları bakımından birbirinden çok fazla farklılıklar göstermediği ancak Rambo, Notion ve Efe 82 çeşitlerinden verim ve kalite bakımından daha iyi sonuçlar elde edildiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out on Bucak district of Burdur during the vegetation period of 2019-2020 in order to examine some yield and quality elements of 9 different annual ryegrass varieties. The experiment was set up in 3 repetitions according to the random blocks trial pattern. As the material in the research; annual ryegrass varieties named Medoacus, Reis, Rambo, Trinova, Alberto, Baqueno, Devis, Efe-82 and Big boss were used. In the study; main stem length, main stem thickness, forage yield, hay yield, crude protein ratio, crude protein yield, ADF ratio and NDF ratio were investigated. The differences between main stem thickness, green grass yield, crude protein ratio, ADF and NDF ratios of the examined Italian grass varieties were statistically significant at 1% level, while the differences between hay yield and crude protein yield were statistically significant at the level of 5%. According to annual ryegrass varieties, main stem length 100.00-107.33 cm, main stem thickness 2.53-3.95 mm, forage yield 3108-5550 kg / da, hay yield 1147.25-1634.43 kg/da, crude protein ratio 11.23-15.47%, crude protein yield varied between 152.93-219.77 kg/da, ADF ratio 33.51-36.61% and NDF ratio 58.31-62.22%. The highest green grass yield, hay yield and crude protein ratio were obtained from Sorge, Rambo, Trinova varieties. Notion and Efe 82 varieties was observed to have the lowest values in terms of ADF and NDF values. As a result, it can be said that Italian grass varieties do not differ much from each other in terms of some yield and quality elements on Bucak ecological conditions, but better results are obtained from Rambo and Notion varieties in terms of yield and digestibility.