Ayvalık (Balıkesir) atmosferik polenlerinin volumetrik analizi
Volumetric analaysis of atmospheric pollen grains in Ayvalik (Balikesir)
  1. Tez No: 663753
  2. Yazar: HÜSEYİN EGE YURTCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT GÜVENSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Polenler insanlar üzerinde çeşitli alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Yılın belli dönemlerinde havadaki polen konsantrasyonu değişimleri alerjik etkilere sebep olabilir. Bu çalışmada, Balıkesir iline bağlı Ayvalık ilçesinin 05 Mart 2018 - 29 Şubat 2020 tarihlerine (2 yıl) ait atmosferik polenleri volumetrik yöntem kullanılarak araştırılmıştır. Bu araştırma,“Lanzoni VPPS 2010”model polen yakalama tuzağı kullanılmış ve elde edilen verilere dayanarak 1 m3 havada bulunan polen miktarları günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak takvimleri hazırlanmıştır. Diğer taraftan havadaki polen konsantrasyonları değişimi ile yağış miktarı, sıcaklık, rüzgâr hızı ve yönü, nisbi nem gibi atmosferik parametreler arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak incelenmiştir. İki yıllık yapılan çalışma sürecinde 49 taksona ait toplam 48259 polen/m3 adet polen tespit edilmiştir. Bunlardan 27 taksonu odunsu, 22 taksonu otsu taksonlara aittir. Odunsu taksonların toplam polenlere oranı %81,38 (39273 polen/m3), otsu taksonların toplam polenlere oranı %17,44 (8418 polen/m3) ve tanımlanamayanların oranı ise %1,18 (568 polen/m3) 'dir. Çalışmanın ilk yılında 23449 polen/m3 adet ikinci yılında ise 24810 polen/m3 adet ölçülmüştür. Atmosferde polenleri baskın olan taksonlar sırasıyla; Olea europaea (%34,17), Pinaceae (%25,72), Poaceae (%8,94), Quercus spp. (%8,42), Cupressaceae/Taxaceae (%7,53), Urticaceae (%4,44) ve Fraxinus spp. (%1,68)'dir.
Özet (Çeviri)
Pollens can cause various allergic reactions on humans. During certain times of the year, changes in the concentration of airborne pollen can cause allergic effects. In this study, Ayvalik district of Balikesir province 05 March 2018 - 29 February 2020 (for 2 years) airborne pollens were analyzed by volumetric methods. In this case,“Lanzoni VPPS 2010”model pollen trap was used and according to the data obtained, the amount of pollen in 1 m3 of air, daily, weekly, monthly and annual pollen calendars were created. On the other hand, the relationships between changes in pollen concentrations in the air and meteorological parameters such as precipitation amount, temperature, wind speed and direction, relative humidity were analyzed statistically. During the two-year study, a total of 48259 pollens/m3 of pollen belonging to 49 taxa were detected. Of these, 27 taxa belong to woody and 22 to herbaceous taxa. The ratio of woody taxa to total pollen is %81,38 (39273 pollen/m3), the ratio of herbaceous taxa to total pollen is 17.44% (8418 pollen/m3) and the ratio of unidentified ones is %1,18 (568 pollen/m3). 23449 pollen/m3 in the first year of the study and 24810 pollen/m3 in the second year of the study. The taxa dominating pollen in the atmosphere are; Olea europaea (%34,17), Pinaceae (%25,72), Poaceae (%8,94), Quercus spp. (%8,42), Cupressaceae/Taxaceae (%7,53), Urticaceae (%4,44) and Fraxinus spp. (%1,68).