Kliniğimizde yapılan serbest flep vakalarının retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of free flap cases in our department
- Tez No: 663752
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAT KARAMÜRSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Serbest flepler rekonstrüktif cerrahinin en tepe noktasıdır ve ameliyat başarısızlığı hem cerrahi ekip hemde hasta için hüsran ve hastalar için morbidite hatta mortalite yaratabilecek durumlar oluşturmaktadır. Bu yüzden serbest flep ameliyatları komplikasyonlarını ve flep başarısını etkileyen faktörleri belirlemek önemlidir. Bu araştırmada kendi vakalarımızda flep başarısı ve flep komplikasyonlarına etki den faktörleri değerlendirmeyi amaçladık Gereç ve Yöntem: 2016 - 2019 yılları arasında serbest flep ameliyatı yapılan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. 165 serbest flep vakasında flep başarısına ve komplikasyonlarına etki edebilecek hasta ile ilişkili, preoperatif, intraoperattif etkenler değerlendirildi. Komplikasyonlar için vakalara puan verildi. Hiç komplikasyon olmaması 1, medikal tedavi gerektirecek komplikasyonlar 2, cerrahi müdehale gerektirecek komplikasyon olması 3, flep başarısızlığı ve hastanın ölmesi 4 puan olarak değerlendirildi. Vakada birden çok durum varsa en yüksek puan komplikasyon puanı kabul edildi. Veriler IBM SPSS Statistics programında değerlendirildi ve uygun analiz yapıldı. p>0,05 anlamlı kabul edildi Bulgular: Total flep kaybı oranı %9,7 olarak bulundu. 165 vakada 3 hasta postoperatif takibinde ex oldu(%1,9). Fleplerin komplikasyon puan ortalaması 1,95±1,13 bulundu. Muskulokutanöz fleplerin komplikasyon puanı ortalaması fasyokutanöz fleplere göre daha yüksek bulundu(p=0,011)(2,78±1,1 vs 1,84±1,1). Ven grefti kullanılan vakaların komplikasyon puanı rotalaması 2,56±1,1, ortancası 3 iken ven grefti kullanılmayan vakalarda komplikasyon puanı ortalaması 1,81±1,09, ortancası 2 bulundu(p0,05) Sonuç: Fasyokutanöz fleplerin muskulokutanöz fleplere oranla, vede haftada 4 serbest flep yapılan haftaların haftada 1 serbest flep yapılan haftalara oranla komplikasyon puanlarının daha düşük olduğu görüldü. Ven grefti kullanımı ile komplikasyon puanında artış görüldü. Serbest flep cerrahisinde komplikasyonlar ve başarı multifaktöryel olup daha iyi sonuçlar elde etmek için başarıya ve komplikasyonlara etki eden faktörlere hasta seçiminde, flep seçiminde ve ameliyat planlamalarında dikkat etmemiz gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Free flap surgery is the pinnacle of reconstructive surgery. Failure of a free flap causes tremendous amount of frustration to both the surgical team and the patients and can cause morbidity and even mortality for the patients. For this reason it is important to determine the factors affecting the flap complications and success. In this research we aimed to determine the factors affecting our flaps success and complications. Patients and Methods: 165 patients whom undergone free flap surgery between 2016-2019 were evaluated retrospectively. Patient related, preoperative, intraoperative factors that can affect flap success and complication rates were evaluated. Cases were given points for their complications. 1 point for having no complications, 2 points for complications that doesn't require a surgical intervention, 3 points for complications that required a surgical intervention and 4 points for total flap failures and patient exitus. If a case is given more than one points, then the highest point is taken into account. Datas are evaluated in IBM SPSS Statistics program and p>0,05 was accepted as meaningful. Results: Total flap failure rate was %9,7. 3 patients died in postoperative care(%1,9). Average complication point was 1,95±1,13 for all the flaps. Musculocutaneous flaps had a higher complication point average than fasciocutaneous flaps(p=0,011)(2,78±1,1 vs 1,84±1,1). Mean complication point of cases which vein grafts are used was 2,56±1,1, and median was 3. Mean complication point for cases without vein grafts were 1,81±1,09, and median was 2(p0,05) Conclusion: Fasciocutaneous flaps had lower complication points than musculocutaneous flaps. Weeks with 4 cases had lower complication points than weeks with 1 case. Complication points increased in cases with vein graft usage. Complications and success is multifactorial in free flap surgery. We need to give attention to factors affecting success and complications in patients selection and surgery planning in order to achieve good results.