Rehberli hayal kurma tekniğinin çocuklarda postoperatif ağrının azaltılmasına etkisi
The effect of guided imagining technique on reducing postoperative pain in children
- Tez No: 663757
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE SEVAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma dikkati başka yöne çekme tekniği olan 'Rehberli Hayal Kurma Tekniği'nin postoperatif dönemde çocukların ağrısını azaltmada etkisinin değerlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nin Çocuk Cerrahisi Servisinde Ekim 2019- Şubat 2020 tarihleri arasında yapılmış olup analitik klinik girişimsel tipte bir araştırmadır. Evrenini 52 çocuğun oluşturduğu araştırmada, evren örneklem olarak değerlendirilmiş ve gönüllü katılmak isteyenler (kontrol grubu (n=26) ve girişim grubu (n=26) araştırmaya dahil edilmiştir. Rehberli hayal kurma video oluşturma sürecinde 13 adet uzman görüşü alınmış olup, 10 çocuk ile ön uygulama yapılmıştır Örneklem büyüklüğünün saptanmasında G-power 3.1.9.4 programından yararlanılmıştır. Araştırmada; Sosyo-demografik form, Wong Baker Ağrı Skalası ve araştırmacı tarafından hazırlanan Rehberli Hayal Kurma videosu kullanılmıştır. Bu araştırmaya göre, girişim grubu ile kontrol grubu ağrı skala ölçeği arasında anlamlı bir farklılık olmamasına rağmen (p>0.05), girişim grubundaki çocuklarda ağrı skalası skorlarında azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to evaluate the effect of the“Guided Imagination Technique”, which is a diverting technique, in reducing the pain of children in the postoperative period. The research was conducted in Zonguldak Bülent Ecevit University Health Practice and Research Center and Zonguldak Gynecology and Pediatrics Hospital Pediatric Surgery Service between October 2019 and February 2020, and it is an analytical clinical interventional type research. In the study, the population of which consisted of 52 children, the population was evaluated as a sample and those who wanted to participate voluntarily (control group (n = 26) and the intervention group (n = 26) were included in the study. 13 expert opinions were taken during the guided daydreaming video creation process and The G-power 3.1.9.4 program was used to determine the sample size.