Elektif üst ekstremite cerrahisi olgularında, perioperatif perfüzyon indeksi ölçümlerinin ultrason eşliğinde uygulanan supraklavikular blok başarısını ön görmedeki etkinliğinin araştırılması
Evaluation of the efficiency of perioperative perfusionindex measurements in predicting of the success ofsupraclavi̇cular block in elective upper extremitysurgery cases
- Tez No: 663767
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Üst ekstremite cerrahilerinde perferik sinir blokları (PSB) sıklıkla tercih edilir. Periferik sinir bloklarının başarısının değerlendirilmesinde kullanılan geleneksel testler için, hasta kooperasyonu ve uyumu mutlak bir gerekliliktir. Geleneksel testlerin aksine objektif bir yöntem olan Perfüzyon İndeksi (Pİ) ölçümü, periferik sinir bloğu başarısının belirlenmesinde alternatif bir yöntem olabilir. Bu çalışmada; Pİ ölçümlerinin, supraklavikular blok başarısının belirlenmesindeki etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Gereç-Yöntem: Etik Kurul onayı ve hasta onamları alındıktan sonra, ultrasonografi(USG) eşliğinde supraklavikular blok uygulanacak 40 üst ekstremite cerrahisi olgusu çalışmaya dahil edildi. Başarısız PSB nedeniyle 2 olguya genel anestezi uygulandı. Supraklavikular blok öncesi Pİ değeri bazal değer olarak kaydedildi. Supraklavikular blok in-plane teknik kullanılarak ultrason eşliğinde gerçekleştirildi. Pinprick testi, soğuk duyu kaybı testi, Modifiye Bromage Skoru ve hemodinamik parametreler ile, her iki ekstremitenin Pİ ölçümleri 30 dakika boyunca takip edildi ve 5'er dakikalık aralıklarla kayıt altına alındı. Pİ değerlerinin ve Pİ artış değerlerinin sinir bloğunun varlığını öngörmedeki etkinliği tanısal ROC analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Hastaların blok yapılan kollarında 5, 10, 15, 20, 25 ve 30.
Özet (Çeviri)
Objective: Peripheral nerve blocks (PNB) are a frequently method preferred in upperextremity surgeries. Cooperation and obedience of patient is an absolute necessity for traditional tests used to evaluate the success of peripheral nerve blocks. Perfusion Index (PI) measurement, which is an objective method unlike traditional tests, maybe an alternative method in predicting the success of peripheral nerve block. In this study; We aimed to evaluate the effectiveness of PI measurements in predicting thesuccess of supraclavicular block. Material and Method: After ethical committee approval and patient consent were obtained, forty upper extremity surgery cases who by performed ultrasound (US)-guided supraclavicular block were included in the study. General anesthesia was performed to two patients due to unsuccessful PNB. The PI value recorded before the supraclavicular block was performed was determined as the baseline value. Supraclavicular block was performed in-plane technique of US-guidance. Pinprick, cold sensation, Modified Bromage Score and hemodiynamic parameters assessed on the operative site at 5-min intervals for 30 min. PI of the both limb was recorded at similar time intervals. A ROC analysis was performed for the PI and PI ratio that were found to significantly change in the first 10 minutes.