Üst ekstremite cerrahisinde supraklaviküler ve infraklaviküler brakiyal pleksus bloğunun karşılaştırılması
Comparison of supraclavicular and ifraclavicular brachial plexus block in upper extremity surgery
  1. Tez No: 808512
  2. Yazar: AYŞE GÜL SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: UZMAN MUSTAFA TAYFUN ALDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Çalışmamızda üst ekstremite cerrahisi uygulanacak hastalara, infraklaviküler ve supraklaviküler bölgede brakiyal pleksus blokajı uygulamalarının etkinliğinin karşılaştırılmasını amaçladık. Yöntemler: Hastanemiz etik kurul onayı alındıktan sonra ortopedi ve travmatoloji kliniğinde üst ekstremitesinden elektif olarak ameliyat olacak,“American Society of Anesthesiologists (ASA)”I-II aralığında, yaşları 18-80 yıl arası 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Olgular infraklaviküler blok (grup İ) ve supraklaviküler blok (grup S) olarak rastgele 25'er kişilik iki gruba ayrıldı. Grupların her ikisinde de periferik sinir stimülatörü yardımıyla ameliyat bölgesine göre iki ayrı sinir aranarak, toplamda 20 mL %0,5 levobupivakain ve 20 mL %2 lidokain brakiyal pleksus kılıf içerisine enjekte edildi. Hastaların demografik verileri, ASA skorları, ameliyat endikasyonları, blok noktasına ulaşma süreleri, iğne derinliği, blok başlama süresi, ameliyat süresi, motor ve duysal blok süresi ile ilk ağrı başlama süresi kaydedildi. Bulgular: Olguların demografik verilerinde ve ameliyat sürelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study, we aimed to compare the efficacy of infraclavicular and supraclavicular brachial plexus block in patients undergoing upper extremity surgery. Methods: After obtaining ethics committee approval, 50 patients who were between the ages of 18-80 years with an“American Society of Anesthesiologists (ASA)”score of I or II and who would undergo elective upper extremity surgery in the orthopedics and traumatology clinic were included in the study. Patients were randomly divided into two groups; 25 patients in infraclavicular block group (group I) and 25 patients in supraclavicular block group (group S). In both groups, nerves were searched using peripheral nerve stimulator and a total of 20 mL of 0.5% levobupivacaine and 20 mL 2% lidocaine were injected into the brachial plexus sheath. Demographic data, ASA scores, operative indications, time to block point, needle depth, onset of block time, operative time, duration of motor and sensory block, and onset of postoperative initial pain were recorded. Results: There was no statistically significant difference regarding the demographic data and operative time between the patients.