Kültür ortamında yetiştirilerek Doğu Karadeniz derelerine bırakılan kahverengi alabalık (Salmo trutta Linnaeus, 1758)'ın büyüme ve beslenmesinin ve belirlenmesi
Determination of Feeding and Growth of Hatchery-reared Brown Trout (Salmo Trutta Linnaeus, 1758) on the Eastern Black Sea Region of Turkey
- Tez No: 663775
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR SEYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezde balıklandırma amacıyla Karadeniz derelerine bırakılan kahverengi alabalık (Salmo trutta Linnaeus, 1758)'ın doğal ortama uyumunun belirlenebilmesi için büyüme ve beslenmesi incelenmiştir. Bu amaçla Rize ili Çağlayan Deresi'nde belirlenen istasyona boyları ortalama 4,03±0,12 cm ve ağırlıkları ortalama 1,29±0,16 g olan 500 adet markalı kahverengi alabalık bırakılmıştır. Aylık olarak gerçekleştirilen örneklemelerde markalı ve doğal bireyler örneklenmiş, boy ve ağırlıkları ölçülerek besin kompozisyonunun belirlenebilmesi için mideleri yıkanmıştır. Abiyotik faktörlerin belirlenebilmesi için istasyondan alınan su örneklerinden bazı fizikokimyasal özellikler ölçülmüştür. Örnekleme süresince istasyonda ölçülen su kalitesi parametrelerinin alabalıklar için uygun aralıklarda olduğu tespit edilmiştir. Örnekleme döneminde markalı bireylerin boyca ve ağırlıkça büyümelerinde aylar arasında farklılıklar olduğu belirlenmiştir (ANOVA, p0,05). Büyüme ve beslenme özellikleri değerlendirildiğinde balıklandırma amacıyla doğal ortama bırakılan bireylerin ortama adaptasyon sağlayarak doğal türdeşleri gibi gelişimlerini sürdürdükleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, growth and feeding of the hatchery-reared brown trout (Salmo trutta Linnaeus, 1758) were investigated to determine the success of adaptation to natural habitat on the Black Sea Region of Turkey. A total of 500 marked individuals with an average length of 4.03±0.12 cm and an average weight of 1.29±0.16 gr were released to the Çağlayan Brook of Rize province. During bimonthly sampling surveys, the length and weight of the marked and native individuals were measured, and to determine the dietary habits the stomach content of the fishes were sampled by means of gastric lavage. Some physicochemical parameters of the water were measured to determine the abiotic factors. During the sampling surveys, the measured water quality parameters were found to be suitable for brown trout. The growth in length and weight were statistically different between the months (ANOVA, p0.05). Considering the growth and feeding characteristics, it was concluded that the hatchery-reared individuals were successfully adapted to the natural habitat and developed as their conspecifics.