Yapı duvar malzemelerindeki boşluk geometrisinin ısı geçişine etkisi
The effect of cavity geometry on heat transfer in building wall materials
  1. Tez No: 663798
  2. Yazar: AMIR RAHMANPARAST
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÇUHADAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Binaların ısı kaybı hesaplamalarının çoğu, binanın dış kabuğundan oluşan yapı duvar malzemesi esas alınarak yapılır. Binanın duvar malzemelerinin, bina enerji performansını artırmak ve binalardaki ısı kayıplarını azaltmak için düşük toplam ısı geçirme katsayısına sahip olmaları beklenmektedir. Bu beklentiyi karşılamak için, duvar malzemeleri ısı taşınım mekanizmasını zayıflatan içi boş veya düşük ısıl iletkenliğe sahip briketler ya da her ikisinin aynı anda kullanılması ile üretilir. Bu çalışmada, farklı iç geometrilerine sahip duvar malzemelerinin doğal taşınım mekanizmasını zayıflatmasıyla toplam ısı geçirme katsayısının azaltılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, içi boş duvar malzemesinin tek bir hücresinin iç geometrisinde değişiklikler yapıldı ve önerilen geometrilerin ısı geçiş analizi deneysel olarak üç farklı (7, 9, 12 W) ısıl güçte tekrarlanmıştır. Tez kapsamında kullanılmak üzere 300 mm x 300 mm x 300 mm ölçülerine sahip bina dış duvarı benzetiminde strafor kullanılarak yalıtımlı bir oda tasarlanmıştır. İçi boş duvar malzemesi elde etmek için, PVC (Dekota) malzemeden 160 mm x 160 mm x 50 mm ölçülerinde briket modeli üretildi ve deney odasının bir duvarına yerleştirildi. Bu çalışma, tasarlanan dört farklı iç geometriye sahip briket modelinde gerçekleştirilmiştir. Isı geçişi analizi için, sıcaklık ölçümleri briket modelerinin belirlenen altı noktasından alınmıştır. Çalışmanın sonuçları, deney örneklerinde toplam ısı geçirme katsayısının ısıl güce bağlı olarak değişimi sunulmuştur. Önerilen iç geometrilerde profillerin toplam ısı geçirme katsayılarının I profile göre oransal değişimi %3,7-11,5 arasında azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As known well, majority of the heat losses of buildings occur at walls which are made of a few layers such as plaster, well bricks, insulation material etc. It is expected that the wall brick building have low overall heat transfer coefficient to reduce heat losses through buildings in order to increase building heating performance. . In order to achieve this expectation, the wall bricks are produced with materials which have low thermal conductivity and cavity (hole) which weakens thermal transport mechanism. In this study, it is aimed to decrease the overall heat transfer coefficient of wall brick models with various cavities which affect the natural convection mechanism. For this purpose, some changes are made in the internal cavity geometry of a single cell of the hollow wall brick model and the heat transfer analysis of the proposed geometries was experimentally repeated under three different (7, 9, 12 W) heat flux conditions. The building is simulated as an insulated chamber made of styrofoam with dimensions of 300 mm x 300 mm x 300 mm. The wall brick models are produced from PVC (Decota) material in dimensions of 160 mm x 160 mm x 50 mm and mounted on a wall of the insulated chamber. The experiments are carried out on the brick models having the cavity geometries of regular symmetrical I profile and asymmetrical profiles. The temperatures are measured at six points on the sides of the brick models. The results of the study are presented as the change of the overall coefficient of heat power of the wall materials according to the heat transfer. In the proposed internal geometry, it was observed that the overall heat transfer coefficient decreased from 3.7% to 11.5% for three different heat input values compared to the I profile wall material. Findings include analysis of experimental results.