Futbol hakemlerinin serbest zaman ilgilenimleri ile karar verme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analysis of the relationship between football referees free time interest and level of decision making
- Tez No: 663807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dünyanın her ülkesinde futbol büyük ilgi görmekte olup, milyarlarca insanın ilgi alanına girmektedir. Bu ilginin sonucunda futbolun oluşturduğu ekonomik hacmin dünya ekonomisinde oluşturduğu payın büyük bir orana sahip olduğu doğrudur. Bu sebeple gelişen, değişen ve globalleşen futbolda, müsabaka sonuçlarının en adil şekilde sonuçlanması kamuoyunun ortak beklentisidir. Futbol müsabakalarının adil bir şekilde yönetilmesi, devam etmesi ve tamamlanmasında hakemlerin büyük etkisi olduğuna inanılmaktadır. Hakemlerin kural bilgisi ve tecrübelerinin yanı sıra adil bir müsabaka yönetmelerinde fizyolojik ve psikolojik durumlarının da önemi bir hayli büyüktür. Futbol hakemliği en üst clasmanlarda profesyonel bir iş olarak yapılıp ciddi gelirler sağlasa da bu profesyonelleşme oranına ulaşan hakem sayısı oldukça düşüktür. Örnekle açıklamak gerekirse Türkiye'de vizeli hakem sayısı 6469 olup sadece 23 hakem profesyonel olarak görev yapmaktadır. Bu sebeple hakemlik büyük bir çoğunluk için ikinci bir meslek, bir hobi ya da serbest zamanlarını spor etkinliği olarak değerlendirdiği bir ilgi alanı olmaktadır. Bu doğrultuda yapmış olduğumuz çalışmada hakemlerin serbest zaman ilgilenimlerinin karar verme düzeyleri arasındaki ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 2019-2020 sezonunda ''Kocaeli, Sakarya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Eskişehir, Kütahya ve Bilecik'' illerinin oluşturduğu 2.Bölgede yer alıp faal olarak görev yapan çeşitli klasmanlarda (Klasman, Bölgesel, İl ve Aday), 202 erkek, 10 kadın olmak üzere toplamda 212 hakem katıldı. Çalışmaya katılım gösteren hakemlere''Kişisel Bilgi Formu, Serbest Zaman İlgilenim Ölçeği ve Melbourne Karar Verme Ölçeği ''uygulanmıştır. Örneklem seçiminde kolayda örnekleme yöntemi, verilerin toplanmasında ise online anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan anket verileri ''SPSS for Windows 21.0 paket'' programına aktarılarak değerlendirildi. Ölçekler arasındaki ilişkiler ''Spearman korelasyon analizi'' ile, gruplar arası farklılık incelemesini içeren araştırma sorularında ise iki grup arasındaki farklar ''Mann-Whitney U testi'', ikiden fazla grup arasındaki farklar ise ''Kruskal Wallis-H'' testi ile irdelenmiştir. Analiz sonuçları %95 güven aralığında değerlendirildi ve "p
Özet (Çeviri)
Football is of great interest in every country of the world, and it is in the interest of billions of people. It is true that the economic volume that football creates as a result of this interest has a large share in the world economy. For this reason, it is the common expectation of the public that the results of the competition in the developing, changing and globalizing football will result in the most fair way. It is believed that referees have a great influence on the fair management, continuation and completion of football competitions. In addition to the knowledge of the rules and experiences of the referees, their physiological and psychological conditions are also of great importance in conducting a fair competition. Although football refereeing is done as a professional job in the top classifications and provides serious incomes, the number of referees reaching this professionalization rate is very low. Examples explain the necessary visas referee is number 6469 in Turkey serves as only 23 professional referees. For this reason, refereeing is a second profession, a hobby or a field of interest that he considers his free time as a sports activity. In this study, it is aimed to examine the relationship between the decision-making levels of the referees' leisure time interests. In the study, 202 men in various classifications (Classification, Regional, Provincial and Candidate) who are active in the 2nd Region, which is formed by the provinces of“Kocaeli, Sakarya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Eskişehir, Kütahya and Bilecik”in the 2019-2020 season, A total of 212 referees participated, including 10 women.“Personal Information Form, Leisure Time Interest Scale and Melbourne Decision Making Scale”were applied to the referees participating in the study. Convenience sampling method was used in sample selection, and online survey method was used for data collection. Survey data collected within the scope of the research were evaluated by being transferred to the“SPSS for Windows 21.0 package”program. The relationships between the scales were determined using the 'Spearman correlation analysis', and the differences between the two groups with the 'Mann-Whitney U test' and the 'Kruskal Wallis-H' test for more than two groups. It has been scrutinized. Analysis results were evaluated at 95% confidence interval and a statistically significant difference was accepted as "p