DSM-5'te yer alan kişilik bozuklukları'nın Erikson'un psikososyal gelişim dönemleri ve algılanan ebeveynlik biçimleri açısından incelenmesi
The investigation of personality disorders in DSM-5 in terms of Erikson's psychosocial development stages and perceived parenting styles
- Tez No: 663806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı Dsm-5'te yer alan kişilik bozukluklarının Erikson'un psikososyal gelişim dönemleri ve algılanan anne/baba ebeveynlik biçimleri açısından incelemektir. Amaçlara yönelik olarak araştırmada Demografik Bilgi Formu, Young Ebeveynlik Ölçeği (YEBÖ), Değiştirilmiş Erikson Psikososyal Gelişim Dönemleri Ölçeği (MEPSİ) ve Coolidge Eksen II Envanteri Plus Türkçe Kısa Formu (CATI+TR- KF) kullanılmıştır. Araştırma örneklemi toplum örneklemi olarak seçilmiş, çalışmaya başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin farklı illerinden 18 yaş ve üzeri 207 kişi katılmıştır. Araştırma sonucunda farklı algılanan anne/baba ebeveynlik biçimleri ve farklı psikososyal gelişim dönemleri ile farklı kişilik bozuklukları arasında anlamlı korelasyon katsayıları elde edilmiştir. Bununla birlikte psikososyal gelişim dönemleri ve ebeveynlik biçimleri, kişilik bozukluğu çeşitlerini farklı düzey ve birleşimlerle anlamlı derece yordamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine Erikson's psychosocial development stages and perceived parenting styles of personality disorders in DSM-5. Demographic Information Form, Young Parenting Inventory (YEBÖ), Modified Erikson Psychosocial Development Inventory (MEPSI) and Coolidge Axis II Inventory Plus Turkish Short Form (CATI + TR-KF) are used in the study for the purposes. Research sample as the sample of society, from different provinces of Turkey, including Istanbul was attended by 207 people aged 18 and over. In the study, significant correlation coefficients were obtained that provided different personality disorders with other perceived mother / father parenting styles and different psychosocial development stages. Also, psychosocial development stages and parenting styles significantly predicted personality types at different levels and combinations.