N-Karbazollerin yükseltgen polimerizasyon
- Tez No: 66381
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR SEZAİ SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Bu çalışmanın ilk bölümünde N-vinilkarbazol.karbazol ve N- etilkarbazolün seryum(IV) amonyum nitratın katalitik etkisiyle yükseltgen poiimerizasyonu elektrokimyasal polimerizasyonla karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Polimerizasyon reaksiyonuna monomer ve seryum(IV) derişiminin ve kullanılan çözücünün etkisi incelenmiştir. Susuz ortam olarak asetonitril (ACN) ve sulu ortam olarak toluen /su süspansiyon ortamı ya da polivinil alkol ve poliakrilik asit kullanarak oluşturulan dispersiyon ortamı seçilmiştir. Kullanılan seryum(IV) 'ün elektrokimyasal olarak geri kazanılacağı düşünülerek ACN ve ACN-H20 çözücü ortamlarında,anot ve katot bölmeleri ayrılmış elektrokimyasal hücrede polimerizasyonlar gerçekleştirilmiş, seryumun elektrokimyasal olarak geri kazanılması sonucu polimerizasyon veriminde artış sağlanmıştır. Elde edilen ürünler UV-Visible, FT-IR ve Floresans spektrofotometresi ölçümleri, elementel analiz v taramalı elektron mikroskobu (SEM), X-ray Floresans, pH, vizkozite, 4 nokta katı iletkenlik ölçümleri ve elektrokimyasal ölçümlerle karakterize edilmiştir. Monomer ve seryum(IV) konsantrasyonuna veya uygulanan potansiyele bağlı olarak polimerizasyon ortamında çözünebilen türde oligomerler ya da polimerler oluşabilmektedir. Seryum(IV) ile elde edilen polimerlerin ilk kez ölçülen iletkenlikleri kullanılan seryum(IV) miktarına ve ilave şekline bağlı olarak, literatürde diğer yöntemlerle elde edilen polimerlerin iletkenliklerinden daha iyi iletkenliğe sahip polimer elde edilmesinin mümkün olduğunu göstermektedir. İletkenliklerde daha fazla artış sağlamak üzere iletken özelliğe sahip olan pirol ile bu monomerlerin kopolimerleri sentezlenmiş iletkenliklerde artış elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde elde edilen polimerlerin bazı uygulamalardaki davranışları test edilmiştir. Polivinil karbazole suda çözünür özellikler kazandırarak değişik uygulamalarda kullanılabilirlik sağlamak amacıyla protein(BSA) ve poliakrilik asit matrisleriyle etkileşimleri incelenmiştir. Fotoiletken bir polimer olan beyaz PVCz ve fotokromik özeliklere sahip olan bazı spiro bileşiklerinden oluşan fotoduyarlı bir sistemde, PVCz'un spirobileşiklerin fotokromik aktivitesini azaltmadan tersinir olarak davranabileceği uygun bir polimer matrisi olduğu gözlenmiştir. NVCz'un CAN ile yükseltgen poiimerizasyonu sonucu elde edilen PVCz'den yüzeyde kimyasal olarak oluşturulan polimer filminin fotoaktif davranışları test edilmiştir. Yüzeyde oluşturulan polimer filmlerinin fotoaktif özellikler gösterdiği bulunmuştur. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY OXIDATIVE POLYMERIZATION OF N-CARBAZOLES The first paper on photoconductive polymers appeared in the early 1960s. The systematic research in this field came later. Poly(N-vinylcarbazole) (PVCz) has been extensively investigated one of the most promising thermal and photoconducting polymer. Although the conductivity of PVCz (1 0“5-1 0”7 S.cm“1) is lower by several orders of magnitude than that of polypyrrole or polythiophene (about 102 S.cm”1), PVCz still remains attractive owing to its properties e.g. electrochromism and photoconductivity. Several other possible applications such as image storage systems, photothermoplastic imaging, photovoltaic devices and non-conventional imaging systems have been reported in literature which have yet to be exploited commercially. A photoimaging system based on PVCz has been described by Smets. The component of the system are PVCz, CBr4 and a dye precursor, di- p- naphtospiropyran (DNSP). PVCz serves both a reactant in the image formation chemistry and as a binder. The mechanism involves photoproduction of acid (HBr) from the PVCz:CBr4 charge transfer complex. PVCz + CBr4 ^=± CTi hv CTi > HBr 405 nm Followed by reaction of the acid with the DNSP to produce a blue pyrylium dye latent image. Polycarbazole is a conductive polymer whose conductivity is comparable to that of polypyrrole. During the investigation on the electrochemistry of carbazole in different non-aqueous solvents such as acetonitrile, methylene chloride, a green film on the electrode surface which also exhibit specific catalysis in electrooxidation of organic molecules has been generated. IXThe industrial and academic studies have played a significant role in advancing the understanding of photoelectronic phenomena in organic and polymeric solids. The polymerization of carbazole derivatives especially NVCz has lately attracted the attention of many researchers. Although there is some reports on polymerization of NVCz by using oxidizing metal salts, mechanism of polymerization has not been clarified completely. The monomer N-vinylcarbazole is readily polymerized by free-radical and cationic methods. This results from its ability to stabilize electron-deficient centres by resonance involving the nonbonding electron pair on the N atom of carbazole ring. Attempts to polymerize to monomer anionically were unsuccessful. Polymerization by Ziegler-Natta type catalysts has been questioned. The related N-alkyl-2-3-, and -4-vinylcarbazole monomers can be polymerized by radical, cationic and anionic methods. In the first part of this thesis, oxidative polymerization of N-vinylcarbazole (NVCz) N-carbazole (Cz), N-ethylcarbazole (ECz) by using eerie ammonium nitrate (CAN) as catalyst in acetonitrile were studied comparatively with electrochemical polymerization. Depending upon the relative concentration, the precipitation of brownish and dark green powder were obtained for NVCz, Cz and ECz respectively. For NVCz at high nmon/nCAN ratios precipitate of PVCz in white colour also formed. Polymerization products analyzed by elemental analysis, FT-IR, X-Ray Fluorescence (XRF), Scanning Electron Microscope (SEM), viscometry, pH, electrochemical and four probe conductivity measurements suggest that initiation process was most likely to be of the electron transfer type. Polycarbazoles obtained with oxidative polymerization by using CAN have higher conductivities than obtained by electrochemically If the monomer and CAN concentration are lower than a critical concentration soluble intermediates formed in acetonitrile. The solutions were analyzed by UV-visible spectrophotometer. The appearance of new absorption bands in visible range suggest the formation of oligomers. At the end of oxidative polymerization Ce(IV) is reduced to Ce(lll), which can be electrochemically regenerated and can be reused to initiate the polymerization. On the other hand, studies on the electropolymerization of acrylamide with carboxylic acid-Ce(IV) show that the electrolysis method comparing with nonelectrolytic or conventional method at a very low concentration have many advantages. This process is especially suitable for commercial polymerization of vinyl monomer because the initiator can be continuously in-situ generated and, lower Ce(IV) concentration is required by comparing with conventional method.So in this study, effect of electrogeneration of Ce(lll) on the polymerizaiton yield firstly applied to N-vinyl carbazole in a divided electrochemical cell. According to all results obtained, a suitable mechanism for chemical and electrochemical method was proposed. ®CH2- CH I nNVCz >. -