Sağ ve sol dal bloklu olgularda transtorasik ekokardiyografi ve holter ekg (ritm) sonuçlarının karşılaştırılması
A comparison of transthoracic echocardiography and holter electrocardiography (rhythm) results in subjects with right and left bundle branch block
- Tez No: 663844
- Danışmanlar: UZMAN MECDİ HİKMET ERGÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Çalışmamızda, sağ dal bloğu olan 31 olgu, transtorasik ekokardiyografi ve 24 saatlik Holter EKG bulguları yönünden sol dal bloğu olan 19 olgu ile (toplam 50 kişi) karşılaştırıldı. Olguların tümü SSK İstanbul Eğitim Hastanesi Dahiliye polikliniklerine başvuran ve yaşları 30-80 arasında olan kişilerden seçildi. Sağ ve sol dal bloklu olgular arasında ejeksiyon fraksiyonu, sol ventrikül sistol sonu ve diyastol sonu çapı, interventriküler septum ve sol ventrikül arka duvar kalınlığı yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Transtorasik ekokardiyografide görülen aort stenozu, aort yetersizliği, sol atrium büyümesi, ve sağ ventrikül genişlemesi sıklığı açısından da fark anlamlı değildi. Ancak, sol dal bloğu grubunda mitral yetersizlikli olgu sayısı ve sağ dal bloğu grubunda triküspit yetersizlikli olgu sayısı anlamlı derecede yüksek bulundu. Vaka incelemesinde, 24 saatlik Holter EKG'de saptanan değerlerden QRS mesafesi, en uzun (PP) ya da (RR) mesafesi, sinüs bradikardisi, atrial fibrilasyon, ventriküler taşikardi, sinoatrial blok, atrioventriküler blok, R on T fenomeni, Wandering pacemaker, nodal ritm ve idiyoventriküler ritm özellikleri gösteren olgu sayısı açısından gruplar arası anlamlı fark bulunmadı. Öte yandan supraventriküler taşikardili olgu sayısı, sağ dal bloğu grubunda, istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. Sonuç olarak, mitral ve triküspit yetersizliği ile supraventriküler taşkardi sıklığı dışında, her iki olgu grubunun, çalışılan parametreler yönünden birbirinden farklı olmaması nedeniyle karşılaştırma amacıyla transtorasik ekokardiyografi ve Holter EKG istenmesinin (eğer olgular klinik yönden stabil ve asemptomatik iseler) gereksiz olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In our study, 31 subjects having right bundle branch block (RBBB) and 19 subjects having left bundle branch block (LBBB) (total 50 subjects) were compared by the findings of transthorasic echocardiography and 24 hours Holter electrocardiography. All of the subjects, who were aged between 30-80, coming to our outpatient clinics were choosen in random. There was no statistically significant difference between RBBB and LBBB subjects in terms of ejection fraction, left ventricle end-systolic and end-diastolic diameters, interventricular septum and left ventricular posterior wall thickness. There was also no significant difference between the two groups in terms of aort stenosis, aort regurgitation, left atrium enlargement and right ventricular enlargement seen by transthorasic echocardiography. In LBBB group, subjects who have mitral regurgitation and in RBBB group subjects who have tricuspid regurgitation were statistically higher and significant. There were no significant difference between two groups for QRS duration, the longest (PP) duration or (RR) duration, sinüs bradycardia, atrial fibrillation, ventricular tachycardia, sinoatrial blocks, atrioventricular blocks, wandering pacemaker, the R on T phenomenon, AV junctional rhytm and idioventricular rhytm found by the results of 24 hours Holter electrocardiography. On the other hand, in RBBB group, the number of subjects who have supraventricular tachycardia was significantly higher. In conclusion, as there is no significant difference in terms of the parameters except mitral regurgitation, tricuspit regurgitation and supraventricular tachycardia frequency it is not recomended to do transthorasic echocardiography and Holter electrocardiography to compare the subjects (as long as they are clinically stable and asymptomatic) who have RBBB and LBBB.