Standart maliyet modeli bağlamında e-devlet uygulamalarının yönetimin iyileştirilmesi ve refah üzerindeki etkileri
The effect of e-government applications on the improvement of administration and welfare in the context of the standard cost model
- Tez No: 663917
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Vatandaşların ve işletmelerin idareden beklentileri dönem dönem farklılık gösterebilmektedir. Günümüzdeki en önemli beklentiler; idarenin kaynakları etkin ve verimli kullanması, sunduğu hizmetleri ise zamanında ve en kısa sürede yerine getirmesidir. E-devlet uygulamaları bu temel amaca hizmet etmektedir. Bunun yanında e-devletin karar alma süreçlerini hızlandırarak yönetim kademelerinde zaman ve parasal tasarruf sağlaması, hizmet alan vatandaşların memnuniyetlerine katkı sunması söz konusudur. Niceliksel bir yöntem olan standart maliyet modeli ile mevzuat tarafından uygulanan idari yüklerin hesaplanması yapılabilmektedir. Standart maliyet modeli ile hesaplanan idari yüklerin, e-devlet hizmet sunum aşamasında bir veri olarak kullanılması yönetimin iyileştirilmesi ve hizmet süreçlerinin basitleştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Sonuç olarak, idari yüklerin azaltılmasının hem bireysel refahı hem de toplumsal refahı olumlu yönde etkilemesi beklenmektedir. Bu tezde standart maliyet modeli, e-devlet, bürokrasi, idari sadeleştirme/basitleştirme ve idari yük kavramlarının birbirleri ile olan ilişkilerinin tanımlanması, bunun yanı sıra farklı ülke örnekleri ile kıyaslama yapılarak, yönetime sağladığı yararların incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca e-devlet uygulamalarının yönetimin iyileştirilmesi ve refah üzerindeki etkileri de inceleme konusu yapılmıştır. Bu kapsamda Türkiye'de uygulanmış ve uygulanmakta olan idari basitleştirme çalışmaları da ele alınmış ve e-devlet ve refah ilişkisi üzerine ampirik bir analiz gerçekleştirilmiştir. Bu analiz sonucunda e-devletin ülkelerin refah düzeylerini olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Buna göre 165 ülkenin dâhil edildiği regresyon modelinde e-devlet gelişmişlik düzeyinde meydana gelecek 0.01 birimlik bir artışın refah düzeyini yaklaşık olarak 0.31 puan artırdığı verisi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The expectations of citizens and businesses from the administration may vary from time to time. Nowadays, the effective and efficient use of resources by the administration, and the provision of services on time and as soon as possible are the most important expectation. E-government applications serve to this basic purpose. Moreover, it is possible that e-government accelerates the decision-making processes, saves time and money in administration levels, and contributes to the satisfaction of the citizens who receive the service. Administrative burdens imposed by the legislation can be calculated by the standard cost model which is a quantitative method. It is thought that using the administrative burdens calculated with the standard cost model as data in the e-government services will contribute to the improvement of governance and simplification of service processes. As a result, reducing administrative burdens is expected to positively affect both individual and social welfare. In this thesis, it is aimed to define the relationship between the concepts of standard cost model, e-government, bureaucracy, administrative simplification, and administrative burden, as well as the benefits they offer to the administration by comparing them with the examples of different countries. In addition, the effects of e-government applications on the improvement of administration and welfare have been examined. In this context, applied and implemented administrative simplification efforts in Turkey are also discussed, and the relationship between e-government and welfare is examined in an empirical analysis. As a result of this analysis, it has been concluded that e-government positively affects the welfare levels of nations. Accordingly, in the regression model in which 165 countries are included, it has been obtained that an increase of 0.01 points in the level of e-government development will increase the welfare level by approximately 0.31 points