A research on the perception of service quality of intercity passenger transport: The example of black sea region
Şehirlerarası yolcu taşımacılığında hizmet kalitesi algısı üzerine bir araştırma: Karadeniz bölgesi örneği
  1. Tez No: 663921
  2. Yazar: ERDOĞDU ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL NEBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Karayolu yolcu taşımacılığı sektörü, Türkiye'de yolcu taşımacılığı alanında büyüyen bir sektör olarak öne çıkmaktadır. Yolcu taşımacılığı şirketleri, bu sektörde hayatta kalmak ve ilerlemek için müşterilerin beklentilerini hesaba katmak zorundadır. Bu nedenle müşterilerin algılanan ve beklenen hizmet kalitesinin ölçümü önem kazanmaktadır. Bu çalışmada Karadeniz Bölgesi kapsamında şehirlerarası karayolu yolcu taşımacılığının hizmet kalitesine yönelik bir araştırma yapılmıştır. Karayolu yolcu taşımacılığında hizmet kalitesinin ölçümü hizmet sağlayıcılar olan firmalar açısından önemi ortaya konmakta ve müşterilerin algıladığı ve beklediği hizmet kalitesinin ölçümü Tokat ili özelinde icra edilmektedir. Bu kapsamda ülkemizin önemli sektörleri arasında yer alan karayolu yolcu taşımacılığı sektörünün sunduğu hizmetlerin kalitesi hem ekonomik büyüklük hem de sağlanan istihdam açısından incelenmiştir. Bu amaçla, karayolu taşımacılığı literatürü araştırılmış ve SERVQUAL ölçeği kullanılarak literatüre göre Tokat'ta 400 kişiye anket yapılmış sorulmuştur. Daha sonra toplanan veriler SPSS 24.0 ile analiz edilmiştir. Test sonuçlarına göre yaş, aylık gelir ve seyahat amacı yolcuların karayolu taşımacılığı hizmet kalitesi algısını etkilemektedir. Buna ilave olarak Servis Kalitesi (SERVQUAL) ölçeği test edilmiş ve Türkiye'de karayolu yolcu taşımacılığı sektörü için güvenilir ve geçerli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Highway passenger transportation sector stands out as a growing passenger transport sector in Turkey. Transport companies have to take into account the expectations of customers in order to survive and advance in this sector. For this reason, the measurement of the perceived and expected service quality of the customers is becoming important. In this study, a survey will be carried out on the service quality of highway intercity passenger transportation within the city of Tokat. It is explained why customer satisfaction and perception are very important for service providers, in highway passenger transportation which is one of the important sectors in our country. In this context, it has been understood that it is necessary to measure perceived and expected service quality of the customers. With this data, it will be possible to make improvements and improvements to the preferences of the customers. In this study it is examined the quality of the services primarily offered by the highway passenger transport sector, which is among the important sectors of our country in terms of both the economic magnitude and the employment it provides. For this aim the highway transportation literature is surveyed and according to literature using SERVQUAL scale one questionnaire is implemented to 400 people in Tokat. Then the collected data is analyzed with SPSS 24.0. According to test results age, monthly income and the travel purpose effects the highway transportation service quality perception of the passengers. In addition to this Service Quality Scale (SERVQUAL) is tested and found reliable and valid for highway passenger transport sector in Turkey.