Nervus aurıculotemporalıs'in morfolojisi ve artıculatıo temporomandıbularıs ile ilişkisi
Morphology of the auriculotemporal nerve and its relationship with temporomandibular joint
  1. Tez No: 802900
  2. Yazar: GÜLDEN KAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ UZMANSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Fossa infratemporalis içerisinde yerleşen nervus auriculotemporalis, tragus, auricula'nın bir kısmı, temporal bölgenin arka kısmının duyusal innervasyonunu sağlar. Ayrıca nervus glossopharyngeus'a ait parasempatik lifleri taşıyan önemli bir sinirdir. Seyri boyunca arteria maxillaris ve arteria meningea media ile yakın ilişkide olan bu sinirin, travma veya basıya uğradığı durumlarda nöbetler şeklinde ve çoğunlukla temporal bölge üzerinde delici ağrı ile karakterize olan nevraljinin ortaya çıktığı, articulatio temporamandibularis'e konumu dolayısıyla mekanik bası sonrası nöropatinin de gelişebileceği bildirilmektedir. Ancak, bir bütün olarak sinirin morfometrisi, oluşma paterni, çevre vasküler yapılar ve articulatio temporamandibularis ile olan pozisyonel durumuna dair yeterli kanıt bulunmamaktadır. Bu çalışmada, hem erişkin kadavralarda hem de fetüslerde, n. auriculotemporalis'in morfometrisi, oluşma paterni, vasküler yapılarla pozisyonu ile articulatio temporomandibularis arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılması amaçlandı. Çalışmamızda 15 adet erişkin kadavra (ortalama 76,07±14,1 yaş) ve 15 adet fetüs'ün (23,87±3,40 haftalık) bilateral fossa infratemporalis disseksiyonları gerçekleştirildi. Nervus auriculotemporalis ve onu oluşturan köklerin sayısı, morfometrisi, oluşma paterni, vasküler yapılarla komşuluğu ve articulatio temporomandibularis'e göre lokalizasyonu kayıt altına alındı. Siniri oluşturan kök sayısı, kökler arası bağlantı konfigürasyonu, arteria meningea media ve arteria maxillaris ile olan komşuluğuna göre tiplendirme yapıldı. Hem erişkin kadavra hem de fetüslerde nervus auriculotemporalis'in çeşitli kök ve bağlantı kombinasyonları sergilediği tespit edildi. Erişkin kadavralarda nervus auriculotemporalis'i oluşturan köklerin sayısı en fazla 5 olarak gözlenirken fetüslerde ise en fazla 4 olduğu görüldü. Her iki materyal için de en sık gözlenen 2 kök olma sıklığının %60 olduğu kayıt altına alındı. Bulgularımızdan biri de erişkin kadavraların %87'sinde, fetüslerin ise %90'ında birinci kökün arteria meningea media'nın lateralinde, ikinci kökün ise sırasıyla %81 ve %79 oranlarında arterin medialinde seyretmesi oldu. Nervus auriculotemporalis'in eklem ile ilişkisi değerlendirildiğinde; siniri oluşturan 1. kökün collum mandibulae'nın ön kenarıyla kesiştiği noktanın arcus zygomaticus'un alt kenarının orta noktasından geçen sagittal eksene olan uzaklığı erkeklerde kadınlara kıyasla 3,542 mm daha fazla olduğu tespit edildi. Ayrıca, kadavralarda siniri oluşturan 1. kökün collum mandibulae'nın ön kenarıyla ve sinirin collum mandibulae'nın arka kenarlarıyla kesiştiği noktaların, arcus zygomaticus ve incisura intertragica'dan geçen sagittal ve vertikal eksenlere olan uzaklıkları sırasıyla ortalama 10,36 mm, 13,76 mm, 26,65 mm ve 15,37 mm olduğu tespit edildi. Sonuç olarak, karmaşık bir anatomiye sahip bu bölgede gerçekleştirilecek uygulamalar için sinirin karakteristik yapısının iyi anlaşılması gereklidir. Özellikle disseksiyon çalışmaları ile bu çeşitliliğin aydınlatılması bölgeye yapılacak invaziv işlemlere katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The auriculotemporal nerve located in the infratemporal fossa provides sensory innervation of the tragus, part of auricle and posterior part of the temporal region. Also, it is an important structure that carries the parasympathetic fibers of the glossopharyngeal nerve. Neuralgia, which is characterized by penetrating pain mostly over the temporal region, occurs in the form of seizures in cases where this nerve, which is in close relationship with the maxillar and middle meningeal arteries, is traumatized or compressed throughout its course, it has been reported that neuropathy may develop after mechanical compression on the temporamandibular joint due to its location. However, there is an insufficient evidence regarding the morphometry of the nerve as a whole, its formation pattern, its position with the surrounding vascular structures and temporamandibular joint. In this study, it was aimed to reveal the relationship between auriculotemporal nerve morphometry, branching pattern, position with vascular structures and temporamandibular joint in both adult cadavers and fetuses. In our study, bilateral infratemporal fossa dissections were performed on 15 adult cadavers (mean age 76,07 ± 14,1 years) and 15 fetuses (23,87 ± 3,40 weeks). The auriculotemporal nerve and number of roots forming itself, morphometry, formation pattern, relation with vascular structures and localization according to articulatio temporomandibularis were recorded. Typing was also done according to the relationship of the nerve with the middle meningeal and maxillar arteries and the connection configuration between the roots. It was determined that the auriculotemporal nerve detected in both adult cadavers and fetuses exhibited various combinations of roots and connections. While the number of roots forming the auriculotemporal nerve was at most 5 in adult cadavers, it was at most 4 in fetuses. While the number of roots forming the auriculotemporalis was at most 5 in adult cadavers, it was at most 4 in fetuses. It was recorded that the frequency of 2 roots observed for both materials was 60%. One of our findings was that in 87% of adult cadavers and in 90% of fetuses, the first root was lateral to the middle meningeal artery, and the second root was medial to the artery in 81% and 79%, respectively. When the relationship between auriculotemporal nerve and the joint is evaluated; It was determined that the distance from the point where the nerve intersects with the anterior edge of the collum mandible to the sagittal axis passing through the midpoint of the lower edge of the arcus zygomaticus is 3,542 mm more in men than in women. In addition, the mean distances of the nerve to the sagittal and vertikal axes passing through the anterior and posterior margins of the neck of mandible and zygomatic arch and intertragic incisure were found to be 10.36 mm, 13.76 mm, 26.65 mm and 15.37 mm, respectively. As a result, a good understanding of the characteristic structure of the nerve is required for applications to be performed in the this region with a complex anatomy. Illumination of this diversity, especially with dissection studies, will contribute to invasive procedures in the region.