The relationship between manufacturing industry and economic growth in Turkey
Türkiye'de imalat sanayi ve ekonomik büyüme ilişkisi
  1. Tez No: 663939
  2. Yazar: ÖVGÜ ALICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TEMİZ DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de 1980-2020 döneminde imalat sanayi ihracatı ile ekonomik büyüme arasında bir nedensellik ilişkisinin var olup olmadığının araştırılmasıdır. Çalışmada, imalat sanayi ihracatı ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki ekonometrik olarak analiz edilmiştir. Yapılan eşbütünleşme testi sonucunda, uzun dönemde, imalat sanayi ihracatından ekonomik büyümeye doğru pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Uygulanan Granger nedensellik testi sonucunda ise kısa dönemde, imalat sanayi ihracatından ekonomik büyümeye doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisinin var olduğu saptanmıştır. Granger nedensellik testini desteklemek amacıyla yapılan, Toda-Yamamoto nedensellik testi sonucunda da imalat sanayi ihracatından ekonomik büyümeye doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisinin var olduğu tespit edilmiştir. Nedensellik sınamalarının ardından, etkinin işaretini tespit edebilmek adına, durağan seriler kullanılarak oluşturulan ekonometrik model için En Küçük Kareler (EKK) yöntemi uygulanmış ve imalat sanayi ihracatının, ekonomik büyüme üzerinde pozitif anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the 1980-2020 period, with manufacturing exports in Turkey to investigate whether there is a causal relationship between economic growth. In the study, the transformation relationship between manufacturing industry exports and economics is analyzed econometrically. A positive correlation has been determined from co-testing, long order, manufacturing industry exports to economic growth. The Granger causality test applied has determined that there is a one-way causality relationship from manufacturing industry exports to growth in a short time. To support the Granger causality test, the Toda-Yamamoto causality test has also been found to have a one-way causality relationship from manufacturing industry exports to economic growth. After the causality tests, in order to determine the sign of the impact, the stationary series were tested and the Least Squares (LSS) method was applied for the econometric model and the result of the positive effect of the manufacturing industry exports on economic growth was reached.