Elektrik tüketimi ve ekonomik büyüme ilişkisinin sektörel açıdan karşılaştırılması: Türkiye örneği
Sectoral comparison of the relationship between electricity consumption and economic growth: The case of Turkey
  1. Tez No: 525066
  2. Yazar: HÜSEYİN ABACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Enerji, sanayi devriminden itibaren bireylerin yaşamlarında önemli bir yer almaya başlamıştır. Üretimden ısınmaya kadar her alanda enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bireyler kendi yaşamlarını kolaylaştıran teknolojik imkanlardan faydalanmak istemesi, enerji kaynaklarına duyulan ihtiyacı arttırmıştır. Çünkü günümüzde artık günlük işleri kolaylaştıracak çok fazla teknolojik imkanlar mevcuttur. Bu teknolojik imkanlar bilhassa üretim aşamalarında daha fazla olduğunu söylememiz mümkündür. Üreticiler teknolojik imkanlar sayesinde daha fazla çıktı elde edebiliyorlar. Fakat bu teknolojik imkanlar kullanımı için enerji kaynağına ihtiyaç vardır. Bu enerji kaynaklarını en yaygını ve en çok ihtiyaç duyulan ise elektrik enerjisidir. Bireyler ve üreticiler, günlük işlerini veya üretimlerinin genellikle elektrik kullanımı ile gerçekleştirmektedir. Bu yüzden elektrik tüketimi iktisadi açıdan çıktı miktarını etkilemede önemli bir rol üstlenmektedir. Elektrik tüketiminin ekonomik büyüme ya da istihdam üzerinde önemli rol oynadığı literatürde bahsedilmektedir. Bu çalışmada, kısaca elektrik tüketimini ve ekonomik büyüme kavramlarına değinilerek, elektrik tüketimi ve ekonomik büyüme arasında nasıl bir ilişki olduğunu sektörel açıdan değerlendirilerek öğrenmeye amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye'de sektörler açısından tüketilen elektrik verileri ve büyüme verileri oluşturulmuştur. Yapılan analiz sonuçlarında, elektrik tüketimi ile sanayi sektöründeki milli gelir arasında tek yönlü nedensellik bulunmuştur. İmalat sanayi ile elektrik tüketimi arasında tek yönlü nedensellik olup, diğer sektörler arasında herhangi bir nedensellik ilişkisi bulunulmamıştır. Eş bütünleşme durumları ise, elektrik tüketimin hem sanayi sektörün milli geliri ile hem de imalat sanayi sektörün üretimi ile eş bütünleşik olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sanayi sektöründeki milli gelir ile sanayi ve ticari elektrik tüketimi arasında eş bütünleşme olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy has begun getting a prominent place in human life since industrial revolution. Energy sources are required in every field, from production to heating. Using technology possibilities which could facilitate individual's life cause to increase the need for energy resources. Because too many technology possibilities which could make daily tasks easy are available. These possibilities especially are more prevalent in processes of producing. Producers may obtain more outputs through the technology. But Energy resources are necessary to use those possibilities. The most prevalent and necessary one of Energy resources is Electricity Energy. Individuals and producers usually carry out their daily tasks and productions by using electricity. Therefore, electricity has an important play in determining output economically. It has been mentioned in Literature that electricity has an essential play over Economic growth and Employment. by touching on economic growth concept and electricity consumption briefly, It has been aimed to learn what is the relationship between Economic Growth and electricity consumption by assessing it in terms of sectoral. With the light of the aim, economic growth and electricity consumed by sectors in Turkey have been generated. In results of analysis carried out, one-way causality between electricity consumption and GDP of industry has been found. One-way causality between manufacturing industry and electricity consumption and no causality relationship among other sectors have been found. When cointegraiton was applied, On the other hand, it has been determined that electricity consumption is integrated with the national income of the industry as well as the national income of the manufacturing industry. It has been also found that there has been cointegration between the industrial sector and industrial and commercial electricity consumption.