Morbid obezite hastalarına uygulanan laparoskopik sleeve gastrektominin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of laparoscopic sleeve gastrectomy in morbid obesity cases
- Tez No: 663949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER OKAN HAMAMCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Obezite; alınan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olmasından kaynaklanan ve beden yağ dokusunun artması ile karakterize olan kronik bir hastalıktır. WHO verilerine göre obezite prevalansı 1995 yılından 2000 yılına kadar dünyada %50 artarak 200 milyon obez erişkinden 300 milyon obez erişkine ulaşmıştır. Ayrıca bu sayı 2005 yılında 400 milyon iken 2015 yılında bu sayının 700 milyon olacağı tahmin edilmektedir. Obezite tedavisinde amaç, yeterli bir vücut ağırlığı kaybı hedeflenerek, obezite ile ilişkili morbidite ve mortalite riskini azaltmak, bireye yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak ve yaşam kalitesini yükseltmektir. Bu amaçla bir çok tedavi yönteminin içinde bariatrik cerrahi ön plana çıkmıştır. Sleeve gastrektomi ameliyatı, kısa sürede etkili olan önemli bir obezite ameliyatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmaya, Ocak 2010 ile Ocak 2014 tarihleri arasında morbid obezite tanısı ile Laparoskopik Sleeve Gastrektomi yapılan 159 hasta dahil edildi. Hastalar ilk 3 ay aylık, sonraki 12 ay boyunca 3 ayda bir, sonraki dönemde de 6 ayda bir rutin kontrole çağrıldı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, yandaş hastalık mevcudiyeti, operasyon öncesi VKİ, operasyon öncesi kilo ve ideal kilosu kaydedildi. Operasyon sonrasında yüzde fazlalık kilo kaybı, yandaş hastalıkların düzelme oranı, morbidite ve operasyona bağlı mortalite (cerrahi sonrası ilk 30 gün içinde gerçekleşen) araştırıldı. Hastaların 131'i (%82) kadın, 28'i (%18) erkekti. VKİ ortalaması ise 47,5 (±5,8) kg/m² olarak belirlendi. Hastaların ortalama yatış süresi 7,3 (±4,2) gün olarak belirlendi. Ortalama takip süremiz ise 20,2 (±8,5) ay olarak tespit edildi. Hastaların % EWL ise şöyle gelişti; 3.aydaki %EWL 34,8 (±10,5), 6.aydaki %EWL 53,1 (±12,3), 12.aydaki %EWL 70,1 (±11,7), 24.aydaki %EWL ise 75,1 (±10,5) olarak belirlendi. Preoperatif dönemde, hipertansiyon tedavisi olan hastalardan %81,6'sında, tip 2 DM nedeniyle tedavi alan hastalardan %83'ünde, OSAS tedavisi alan hastaların %43,5'inde, hiperlipidemi nedeniyle tedavi alan hastaların %47,1'inde remisyon sağlandı. Operasyona bağlı komplikasyona bakılacak olursa, toplam altı hastada kanama, üç hastada kaçak, iki hastada intraabdominal apse, iki hastada darlık meydana geldi. Operasyon sırasında toplam beş hastada açığa geçildi. Beş hastada ise mortalite gelişti. Sonuç olarak morbid obez hasta grubunda Laparoskopik Sleeve Gastrektomi, deneyimli cerrahlar tarafından, primer prosedür olarak etkin ve güvenilir bir şekilde uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a chronic disorder originating from the dispropoportion between energy intake and energy consumption and characterized by increase in body fat tissue. According to WHO data, the prevalance of obsesity increased by 50% from 1995 to 2000 and the number of obese adults reached from 200 million to 300. This figure was 400 million in 2005 and is estimated to increase to 700 million by 2015. The aim of obesity treatment to decrease the risk of morbidity and mortality by targeting an adequate loss of body weight and to create a the habit of adequate and balanced nutrition for increasing the quality of life. Among many treatment methods for obesity, bariatric surger has recently become popular. Sleeve gastrectomy operation is an important type of obesity operation which yields effect in a short period. 159 patients undergoing Laparoscopic Sleeve Gastrectomy between January 2010- January 2014 with the diagnosis of morbid obesity were included in the present study. Patients were invited to montly controls fort he first three months, then every three months for the subsequent 12 months and afterwards every six months. Age, sex, the presence of comorbid disease, preoperative BMI, and weight and ideal weight were recorded. Following the operation, thpercentage of excessive weight loss, recovery rate of comorbid diseases, morbidity and operation associated mortality (within the first thirty days after operation) were evaluated. 131 patients was (%82) female and, 28 (%18) male. Mean BMI value was determined to be 47,5 (±5,8) kg/m². Mean duration of hospitalization was 7,3 (±4,2) days and mean duration of follow up was 20,2 (±8,5) months. The development of % EWL was as follows; 3. month %EWL 34,8 (±10,5), 6. month %EWL 53,1 (±12,3), 12. month %EWL 70,1 (±11,7), and 24. month %EWL 75,1 (±10,5) . Remission was obtained in %81,6 of the patients undergoing hypertension treatment preoperatively, in 83% of those being treated for, type 2 DM , in 43.5% patients with OSAS and 47.1% of those with hyperlipidemia. Operation associated complications were as follows. Bleeding in overall six patients, leak in three patients, intrabdominal abscess in two patients and stricture in two patients. During operation, laparoscopy was switched to open operation in five patients. Mortality occurred in five patients. In conclusion, in morbidly obese patient group, Laparoscopic Sleeve Gastrectomy is a safe and reliable option as primary procedure in the hands of experienced surgeons.