Sleeve gastrektomi yapılan morbid obezite hastaların demografik özellikleri ve ameliyat etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of demographic characteristics and the effectiveness of the operation in morbid obesity patientsundergoing sleeve gastrectomy
- Tez No: 474632
- Danışmanlar: DOÇ. SAVAŞ YAKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Obezite dünya ekonomisi üzerinde ciddi yük oluşturan, prevalansı giderek artan, eşlik eden komorbiditeleri nedeni ile yaşam süresini azaltan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Yapılan çalışmalarla morbid obezitenin ilaç, diyet veya psikososyal terapilerle kalıcı olarak tedavisinin neredeyse olanaksız olduğunu gösterilmiştir, ancak henüz altın standart olarak kabul edilen bir bariatrik cerrahi tekniği yoktur. Laparoskopik sleeve gastrektomi (LSG) son yıllarda primer bariatrik cerrahi yöntem olarak artan sıklıkla kullanılmaktadır.Bu çalışmamızda, kliniğimizde yapılan LSG uygulanan morbıd obezite hastaların demografık özelliklerinin değerlendirilmesi ve LSG'ninkısa dönem etkilerinin, obeziteye eşlik eden komorbiditelerin değişimini değerlendirmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde'nde yürütüldü.Ocak 2015-Aralık 2016 tarihleri arasında İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde'nde morbid obezite tanısıyla laparoskopik sleeve gastrektomi yapılan hastalar retrospektif olarak hastane bilgi sistemi ve hasta dosyaları incelenerek tarandı. Operasyon öncesi, operasyon sonrası 1. ay, 6. Ay ve 1. yıl yıl kontrollerine gelen hastaların kayıtlarına, hastane bilgi sistemi ve hasta dosyaları üzerinden ulaşıldı. Sonuç olarak, operasyon öncesi, operasyon sonrası 1. ay, 6. Ay ve 1. yıl bilgilerinde eksiklik bulunmayan 97 hasta çalışmaya alındı. Hastaların operasyon öncesine göre postoperatif 1.ay, 6. ay ve 1. vücut kitle indeksindeki (VKİ) değişim incelendi. Cerrahi öncesi tip 2 diyabet ve/veya hipertansiyonu bulunan hastaların operasyon sonrası kontrollerindeki tedavi değişiklikleri, olası komplikasyonlar ve mortalite araştırıldı. Verilerin analizinde istatistik yazılım programı (SPSS Version 15.0 paket program) kullanıldı, P < 0.05 anlamlı olarak kabul edildi. Doksan yedi hastanın yaş ortalaması 39.19±9.95 (minimum değer:19 - maksimum değer:63; ortanca: 39) olan grubun %82.5'i (n=80) kadın, %17.5'i (n=17) erkektir. Çalışma grubundaki kadınların yaş ortalaması 38.70±9.61 (minimum değer:19-maksimum değer:63; ortanca: 38.5) iken erkeklerin yaş ortalaması 41.47±11.48'dir (minimum değer:20-maksimum değer:58; ortanca: 40.0) ve aralarındaki anlamlı fark bulunamadı. (p=0.459, MWU=602.000). Çalışma grubunun operasyon öncesi BMI ortalaması 46.61±5.60'dır (minimum değer:40-maksimum değer:67; ortanca: 44.3). Operasyon sonrası 1.ay BMI ortalaması 40.6±5.5, 6. Ay BMI ortalaması 32.2±5.6 ve 1.yıl BMI ortalaması 28.1±4.7 idi.Tüm grubun ve cinslerin ayrı ayrı zamana göre saptanan BMI'ları arasında anlamlı fark olup olmadığı Friedman testi ile incelenmiştir. Hem kadınlarda hem erkeklerde hem de tüm grupta BMI dönemlere göre anlamlı olarak farklıdır (p0.05) Operasyon öncesi çalışma grubunun 40 (%29.9)'nın Diyabetes Mellitus hastalığı varken, oran operasyon sonrası 7 (%7.2)'ye düşmüştür ve aralarında anlamlı fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity, with its progressively increasing prevalence and severe burden on the global economy, is an important public health issue that decreases survival due to accompanying comorbidities. Studies have demonstrated that the permanent treatment of obesity is almost impossible with drugs, diet, or psychosocial therapies; however, none of the bariatric surgical techniques have been accepted as a gold standard method of treatment. Laparoscopic sleeve gastrectomy (LSG) has been increasingly used as a primary bariatric surgical method in recent years.The purpose of this study is to evaluate demografıc characterıstıcs of morbıd obesty patıents undergoıng sleeve gastrectomy, the short term surgıcal effectıveteness of operatıon on the comorbidities accompanying obesity. This study was executed in the Department of General Surgery at İZMİR Bozyaka Training ve Research Hospital.Patients who underwent LSG surgical treatment with the diagnosis of morbid obesity between January 2015 and December 2016 at İzmir Bozyaka Educatıon and Traning Hospital , Department of General Surgery were retrospectively searched from the hospital database system and their medical records were evaluated.Changes in the body mass index (BMI) of the patients at postoperative one month, six months and one year compared to the preoperative values were analyzed. Changes in the of the patients who had type-2 diabetes and/or hypertension prıor to operatıon and their possible complications and rate of mortality were analyzed. analysis of the data obtained was performed by using a statistical software program (SPSS Version 15.0 package programm) and p < 0.05 was accepted as significant. The number of patients in the studied group was 97 and their mean age was 39,19±9,95(min:19 max:63 median 39).80 of them(82.5) were female and 17 of them(%17.5) were male.The mean age of female patients was 38.70±9.61(min:19 max:63 median:63).The mean of male patients was 41.47±11.48(min:20 max:58 median:40.0).The difference between them was not statistically significant. The mean BMI of the patients in th study group was 46.61±5.6(min:40, max:67 median:44,3).The mean BMI's at postoperatıve one month, six month and one year were respectively 40.6±5.5, 32.2±5.6 and 28.1 ±4.7.The existence of any statiscally significant difference between BMI's different times, is assessed using Friedman test.BMI's werefound statiscally significant at different times in the total group and in both genderes.