İneklerde subklinik mastitis etkenlerinin multipleks PCR ile araştırılması
Investigation of subclinical mastitis pathogens by multiplex PCR in cows
- Tez No: 663953
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN İKİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, İstanbul ve çevre illerinde yetiştirilen laktasyon dönemindeki ineklerde subklinik mastitise neden olan 5 kontagiyöz, 10 çevresel patojen olmak üzere toplam 15 patojen suşun ve Staphylococcal β-laktatamaz direnç geni Multipleks PCR ile tespit edilmesi amaçlandı. Böylelikle mastitise neden olan yaygın patojenlerin belirlenmesinde klasik kültür yöntemleri ile çoğunlukla gözardı edilebilen patojenlerin de araştırılması amaçlandı. Bu amaçla İstanbul ve çevre illerinden olmak üzere toplamda 4 farklı çiftlikten laktasyon dönemindeki 108 hayvana ait 150 adet CMT pozitif süt örnekleri toplandı. CMT pozitif süt numunelerinden total DNA ekstraksiyonu yapıldı ve ekstraktlar multipleks real time PCR kullanılarak amplifiye edildi. Çalışmada toplam 108 hayvandan alınan 150 adet süt örneğinden 131'i (%87,33) araştırılan etkenler yönünden pozitif, 19'u (%12,67) negatif olarak değerlendirildi. 131 pozitif süt örneğinin 85'inde (%64,89) birden fazla mikroorganizma, 46'sında (%35,11) birer mikroorganizma tespit edildi. Toplam 278 mikroorganizmadan 76'sı (%27,34) Staphylococcus spp., 66'sı (%23,74) Escherichiacoli, 46'sı (%16,55) Enterecoccus spp., 22'si (%7,92 ) Corynebacterium bovis, 18'i (%6,47) Trueperella pyogenes, 14'ü (%5,04) Streptococcus uberis, 9'u (3,23) Candida spp., 7'si (%2,51) Streptococcus dysgalactiae, 5'i (%1,80) Staphylococcus aureus, 4'ü (1,44) Streptococcus agalactiae, 4'ü (%1,44) Prototheca spp., 2'si (%0,72) Mycoplasma bovis, 2'si (%0,72 ) Mycoplasma spp., 2'si (% 0,72) Klebsiella spp., 1'i (% 0,36) Serratia marcescens olarak tespit edilmiştir. Staphylococcal β-lactamaz direnç geni 81 Staphylococcus spp.'nin 42'sinde (%51,8) saptandı.
Özet (Çeviri)
The scope of this study was to detect a total of 15 pathogenic strains, including 5 contagious, 10 environmental pathogens, and Staphylococcal β-lactamase resistant gene, that cause subclinical mastitis in lactating cows raised in Istanbul and surrounding provinces by Multiplex PCR. Thus, it was aimed to investigate common pathogens that cause mastitis, and pathogens that could be ignored with classical culture methods. For this purpose, 150 CMT positive milk samples belonging to 108 lactating animals were collected from 4 different farms in total, from Istanbul and surrounding provinces. Total DNA was extracted from CMT positive milk samples and the extracts were amplified by using multiplex real time PCR. In the study, 131 (87.33%) of 150 milk samples taken from a total of 108 animals were evaluated as positive while 19 (12.67%) were evaluated as negative. Among 131 positive milk samples, more than one microorganism was detected in 85 (64.89%) and one microorganism each of 46 (35.11%). Of the total 278 microorganisms were determined as 76 (27.34%) Staphylococcus spp., 66 (23.74%) Escherichia coli, 46 (16.55%) Enterecoccus spp., 22 (7.92%) Corynebacterium bovis, 18 (6.47%) Trueperella pyogenes, 14 (5.04%) Streptococcus uberis, 9 (3.23) Candida spp., 7 (2.51%) Streptococcus dysgalactiae, 5 (1.80%) Staphylococcus aureus, 4 (1.44) Streptococcus agalactiae, 4 (1.44%) Prototheca spp., 2 (0.72%) Mycoplasma bovis, 2 (0.72%) Mycoplasma spp., 2 (0.72%) Klebsiella spp. and 1 (0.36%) Serratia marcescens. Staphylococcal β-lactamase resistant gene was detected in 42 (51.8%) of 81 Staphylococcus spp.