Okul aile iş birliği ile değerler eğitimi
School-parent cooperation and values education
- Tez No: 663954
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER YARAR KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul aile iş birliği ile değerler eğitimine yönelik öğretmen ve velilerin görüşlerini incelemektir. Genel tarama modelinde tasarlanan bu çalışma 2018-2019 eğitim öğretim yılında Rize merkez ilçesine bağlı ilkokullarda çalışan sınıf öğretmenleri ve velilerinden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri görüşme ve doküman analizi teknikleriyle toplanmış olup veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğretmen Görüşme Formu”ve“Veli Görüşme Formu”olmak üzere iki farklı araç kullanılmıştır. Öğretmen görüşme formu, araştırmacı tarafından öğretmenlerden doğrudan elde edilirken; veli görüşme formu ise öğrenciler aracılığıyla velilerden dolaylı olarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde içerik analiz yöntemi ve betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda değerler eğitiminde tüm paydaşları arasında iş birliğinin önemi ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda öğretmenlerin, iletişim kanallarını açık tutması ve sosyal ilişkileri geliştirecek ortamlarda bulunma fırsatları oluşturmaları sağlayacak projeler yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the opinions of teachers and parents on values education through school-family cooperation. This study, designed in the general screening model, consists of classroom teachers and parents working in primary schools in the central district of Rize in the 2018-2019 academic year. The data of the study were collected by interview and document analysis techniques, and two different tools,“Teacher Interview Form”developed by the researcher and“Parent Interview Form”, were used as data collection tools. The data collection tools developed by the researcher were conducted in the form of interviews with teachers and questionnaires with parents. Content analysis method and descriptive analysis method were used in analyzing the data. As a result of the research, the importance of cooperation among all stakeholders in values education has been revealed. In this context, projects that will enable teachers to keep their communication channels open and create opportunities to be in environments that will improve social relations can be suggested.