Osteoporozlu hastalarda serum preptin düzeylerinin kemik mineral yoğunluğu ve kemik formasyon belirteçleri ile ilişkisi
Relationship of serum preptin levels with bone formation markers and bone mineral density in patients with osteoporosis
- Tez No: 663966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA NUR ADEMOĞLU DİLEKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Toplumdaki yaşlı nüfusun artması ile osteoporoz gün geçtikçe daha önemli bir global sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Osteoporoz tanısında kemik mineral yoğunluğu ölçümü kullanılmaktadır. Son yıllarda osteoporoz tanı ve takibinde kullanılabilecek biyokimyasal belirteç arayışı birçok çalışmaya konu olmuştur. Preptin pankreas beta hücrelerinden insülin ve amilin ile birlikte sekrete edilen 34 aminoasitlik bir peptidtir. Glukoz bağımlı insülin sekresyonunun fizyolojik amplifikatörüdür. Yapılan in vivo ve in vitro çalışmalarda osteoblastik etkileri ortaya koyulmuştur. Çalışmamızda postmenapozal osteoporoz hastalarındaki serum preptin düzeylerinin kemik mineral yoğunluğu ve kemik formasyon belirteçleri ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza 45-80 yaş aralığında 45 postmenapozal osteoporoz hastası ve 35 postmenapozal sağlıklı kadın dahil edildi. Tip 2 DM, sekonder osteoporoz, koroner arter hastalığı, serebrovasküler hastalık, böbrek ve karaciğer hastalığı ve malignite tanıları olan hastalar çalışmaya alınmadı.
Özet (Çeviri)
Osteoporosis is a more important global health problem because of increasing in the elderly population. Bone mineral density measurement is used in the diagnosis of osteoporosis. In recent years, research for biochemical markers that can be used in the diagnosis and follow-up of osteoporosis has been the subject of many studies. Preptin is a 34 amino acid peptide secreted from pancreatic beta cells together with insulin and amylin. It is the physiological amplifier of glucose-dependent insulin secretion. Osteoblastic effects have been demonstrated in in vivo and in vitro studies. We aimed to investigate the relationship between serum preptin levels and bone mineral density and bone formation markers in patients with postmenopausal osteoporosis. 45 postmenopausal osteoporosis patients and 35 postmenopausal healthy women between the ages of 45-80 were included in our study. Patients with type 2 DM, secondary osteoporosis, coronary artery disease, cerebrovascular disease, kidney and liver disease, and malignancy were excluded from the study.