Pulmoner emboli tanısı alan hastalarda sağ ventrikül dilatasyonu ile kan copeptin düzeyi arasındaki ilişki
Relationship between right ventricles dilatation and blood copeptin level in patients with pulmonary thromboembolism
  1. Tez No: 663979
  2. Yazar: EREN USUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Kardiyoloji, Chest Diseases, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Pulmoner emboli (PE), venöz bir pıhtının pulmoner arteriyel yatağı tıkaması sonucu yaşamı tehdit edebilen sık karşılaştığımız kardiyopulmoner acildir. Tanıdaki güçlüğe rağmen, erken tedavinin son derece etkili olması nedeniyle, erken tanı konulması ve uygun tedavinin verilmesi hastalığın seyri açısından büyük önem arz etmektedir. Özellikle son zamanlarda akut PE hastalarında çeşitli kan belirteçleri çalışılarak hastalığın şiddetini ve prognozunu değerlendirme çabaları artmaktadır. Biz bu çalışmamızda; akut PE tanısında, klinik şiddeti ile prognozunun değerlendirilmesinde ve sağ ventrikül dilatasyonunun saptanmasında copeptinin yerinin olup olmayacağını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak yapmış olduğumuz bu çalışmaya PE tanısı konulan 18 yaş üzeri 100 hasta dahil edildi. Hastaların geliş şikayetleri, özgeçmişleri, eşlik eden hastalıkları, fizik muayene, laboratuar, EKG, BT ve EKO sonuçları ve aldıkları tedaviler önceden oluşturulan forma kaydedildi. Hastaların Well's, Geneva ve PESI skorları hesaplandı. Hastalara tanı amaçlı ya da hemen tanı sonrasında 24 saat içinde yapılan EKO raporlarından sağ ventrikül dilatasyonu olup olmadığı ve PAB değeri saptanarak kaydedildi. Elde edilen verilerin istatistik analizi için SPSS (Statistics Programme for Social Scientists ) 17,0 ve MedCalc 15 istatistik programları kullanıldı. Bulgular: Olguların %51 i kadın ve ortalama yaş 68.03±15.31 idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Pulmonary Embolism (PE) is a life-threatening cardiopulmonary emergency that occurs with arterial occlusion by a venous clot. Despite the difficulty in diagnosis, early treatment is very effective; early diagnose and appropriate treatment is very important on progress of disease. Nowadays, there is an increase in surveys on purpose of evaluating disease severity and prognosis by working with various blood markers in PE patients. In this study, we wanted to find if we can use copeptin for determining right ventricles dilatation, and evaluation of disease severity and prognosis on diagnosis of PE. Material and Method: In this prospective study, we included 100 patients over 18 years old which is diagnosed as PTE in Department of Emergency Medicine of Dışkapı Yildirim Beyazit Training and Research Hospital. Complaints of patients at admission, curriculum vitae, symptoms and physical examination findings, electrocardiography findings, the echocardiography (ECHO) findings, computed tomography findings, labaratory results and the treatment they received were written on pre-established forms. We calculated Well's, Geneva and PESI scores of patients. We recorded the pulmonary artery pressure (PAP)right ventricles dilatation from the ECHO reports which done to patients for diagnose or after 24 hours of diagnose.. We used SPSS (Statistics Programme for Social Scientists) 17,0 and MedCalc 15 statistics programmes for statistical analysis of the data obtained. Results: The 51% of the patients were women. The mean age was 68.03±15.31. Copeptin levels of Acute PE patients were significantly higher than healty individuals. Copeptin levels of the patients have right ventricles dilatation on the ECHO were significantly higher than the patients do not have right ventricle dilatation and healty individuals. Determining of right ventricles dilatation by copeptin's AUC degree;0.82, specifity: %83.3, sensitivity was%69.9. When we compared the PE clinical scores and PESI index of the patients according to right ventricle dilatation on the ECHO there was significantly difference on PESI score. Copeptin levels were significantly higher in Patients with increased PAP. In ROC analysis which made for Copeptin's ability of determining PAP increase, AUC; 0.78, specifity: %72.5, sensitivity was %80. Copeptin's abilty od determining mortality AUC: 0.59, specifity %76.8 and sensitivity was %50. Conclusion: As a result, copeptin could be a new biomarker in the detection of right ventricular dilatation and PE diagnosis and evaluation of disease severity and prognosis.