Acil serviste pulmoner tromboemboli tanılı hastalarda high sensitif troponin t değerinin otuz günlük mortalite üzerindeki tahmin gücünün değerlendirilmesi
  1. Tez No: 340827
  2. Yazar: VOLKAN ÜLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Giriş: Pulmoner Tromboemboli (PTE); %90'nın üzerinde bir sıklıkla derin ven trombozunun (DVT) bir komplikasyonu olarak derin bacak venlerinden kopan trombüs veya trombüs parçasına bağlı gelişmektedir.PTE ayaktan hastaneye başvuran hastalarda aniden ve beklenmeden gelişen travmatik olmayan ikinci en sık ölüm sebebidir. Kardiyak troponin değerleri ise miyokard hücre hasarını göstermesi açısından yüksek sensitif ve spesifisiteye sahip olmakla birlikte PTE hastalarında, yükselmesi ventilasyon perfüzyon uyumsuzluğu ve hipoperfüzyon nedeni ile azalmış koroner kan akımına ve sağ ventriküldeki akut dilatasyon sonucu görülen hücre hasarına bağlanmıştır.Bu çalışmada Acil Serviste PTE tanısı alan hsTnT düzeyi ile 30 günlük mortalite açısından tahmin gücünün değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Prospektif kesitsel bir çalışma olarak tasarlanan 01 Nisan 2012?31 Mart 2013 tarihleri arasında Acil Servisimizde akut PTE kliniği ile başvuran, klinik ve görüntüleme ile pulmoner emboli tanısı desteklenmiş toplam 107 hasta dahil edilmiştir. Tüm hastalardan başvuru anında hsTnT kan değeri çalışılmıştır. Bulgular: PTE tanısı konan hastaların 30 gün içinde motalite görülen gruptaki hastalarda, taşikardi, takipne, saturasyon düşüklüğü ve kanser varlığı istatistiksel olarak anlamlı saptandı (Mann Whitney U testi, sırasıyla p:0,041, p:0,002, p:0,027 ve p:0,011). Hastaların bakılan 30 günlük mortalite oranları ile hsTnT limit değeri olarak alınan 0,014 ng/mL değeri ile korelasyonuna bakıldığında iyi derecede korelasyon olduğu gözlendi (Korelasyon katsayısı: rho: + 0,567). HsTnT'nin limit değerinden yüksek olan hastalarda 30 günlük mortalite açısından duyarlılığı %88, özgüllüğü ise %28 olarak saptanmıştır. Sonuç: PTE tanısı konan hastalarda Sağ Ventrikül Yetmezliğini göstermesi açısından hsTnT'nin EKO'nun yanınında acil tıp hekimlerine bilgi verebileceği sonucuna varılabilir. Testin hastalardan ek kan almadan laboratuvar ortamında yarım saatte çalışılabilmesi, tedaviyi yönlendirebileceği ve özellikle EKO'ya ulaşılamayan durumlarda AS'de PTE tanısı konan hastalarda prognozun tahmininde kullanılması uygun görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Pulmonary Thromboembolism, almost (%90) originated from deep femoral veins as a complication of seperated thrombus or fragments from deep vein thrombosis[1] . PTE is second common, sudden and unpredictable cause of mortality who come to outpatient clinics[2] . We aimed to investigate the predictive power of hsTnT in 30 day prognosis of PTE diagnosed patients. Material and Method: This prospective cross-sectional clinical study has been carried out between 01.04.2012 and 31.03.2013 in Gazi University, Faculty of Medicine, Department of Emergency Medicine. High Sensitive Troponin T test was performed in all patients in Pulmonary Thromboembolism. Results: Patients in high mortality in 30 days were significantly tachycardic, tachypneic, lower pulse saturation and malignancy history (Mann Whitney U test, respectively p:0,041, p:0,002, p:0,027 and p:0,011). Patients that high levels of hsTnT were good correlation about 30 days mortality prediction. (correlation coefficient: rho: + 0,567). HsTnT has 88% sensitivity and 28% specificity about prediction of 30 days of mortality. Conclusion: HsTnT can be used in patients that diagnosed a PTE, which can predict right ventricule dysfunctioning. HsTnT is easy applicable, repeatable and short duration test. Given the advantages of hsTnT, it seems to be 121 appropriate for use prediction of bad prognosis which patients diagnosed a PTE.