Tiroidektomi sırasındaki baş pozisyonunun serebral oksijenizasyon ve postoperatif kognitif fonksiyonlar üzerine etkisi
The effect of head position during thyroidectomy on cerebral oxygenation and postoperative cognitive functions
  1. Tez No: 664000
  2. Yazar: NECLA GÜLÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ GÜLHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Çalışmamızda tiroidektomi cerrahisi planlanan hastalarda baş-boyun pozisyonunun karotis arter kan akımı, near infrared spektroskopi (NIRS) teknolojisi ile ölçülen rejyonel serebral oksijen satürasyonu (rSO2) ve postoperatif kognitif disfonksiyon (POKD) üzerine etkisini gözlemlemeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: Çalışmaya total tiroidektomi cerrahisi planlanan Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) I-II risk grubunda 30 hasta dahil edildi. ASA rutin monitorizasyonu takiben kommon karotis arterin ortalama akım hızı (time average velocity-TAV), peak systolic velocity (PSV), end diastolic velocity (EDV), akım hacmi (AH), çap ve rezistans indeksi (RI) değerleri doppler ultrasonografi ile preoperatif supin pozisyonda, cerrahi pozisyon verildikten sonra ve cerrahi bitiminde ölçüldü. Hastalar baş ve boynun 30° ekstansiyonunu içeren semi fowler pozisyonunda cerrahiye alındı. Bilateral rSO2 değerleri preopratif ve operasyonun belirli aşamalarında kaydedildi. Kognitif fonksiyonlar preoperatif bir gün önce, postoperatif 24. saatte ve 3. ayda standardize minimental test (SMMT) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to observe the effect of head-neck position of patients scheduled for thyroidectomy, on carotid artery blood flow, regional cerebral oxygen saturation (rSO2) measured using near-infrared spectroscopy (NIRS) technology, and postoperative cognitive dysfunction (POCD). Material and Methods: A total of 30 patients in the American Society of Anesthesiologists (ASA) risk groups I and II, who were scheduled for a total thyroidectomy surgery, were included in the study. Following routine ASA monitoring, time-averaged velocity (TAV), peak systolic velocity (PSV), end-diastolic velocity (EDV), flow volume (FV), diameter, and resistance index (RI) values of the common carotid artery were measured using Doppler ultrasonography in the preoperative supine position, after the patient was placed in the surgical position and at the end of the surgery. The patients were operated on in a semi-fowler position that includes a 30° extension of the head and neck. Bilateral rSO2 values were recorded preoperatively and at certain stages of the operation. Cognitive functions were evaluated using the Standardized Mini-Mental State Examination (MMSE) preoperatively one day before the operation, at the postoperative 24th hour, and at the postoperative 3rd month.